Planowali zamach w Rosji. Zginęli podczas próby zatrzymania

Świat
Planowali zamach w Rosji. Zginęli podczas próby zatrzymania
commons.wikimedia.org/SpetsnazAlpha/CC BY-SA 3.0
Zdjęcie ilustracyjne.

Dwóch mężczyzn pochodzących z Azji Środkowej, a podejrzewanych o planowanie zamachów w Rosji, zostało zabitych we Włodzimierzu, ok. 180 km na wschód od Moskwy - podała w środę rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB).

- Funkcjonariusze FSB podczas próby zatrzymania, przy której podejrzany stawiał opór, wyeliminowali dwóch obywateli państw Azji Środkowej, urodzonych w latach 1987 i 1991 - napisano w komunikacie FSB.

 

Znaleziono broń i materiały wybuchowe

 

Według FSB mężczyźni byli w kontakcie z "rekrutami międzynarodowych organizacji terrorystycznych" i byli gotowi do przeprowadzenia w Rosji ataków.

 

W oświadczeniu poinformowano również, że w miejscu zdarzenia znaleziono środki wybuchowe, amunicję, automat Kałasznikowa AK-47 oraz pistolet.

 

Opublikowany przez FSB film wideo ukazuje zakrwawione zwłoki dwóch mężczyzn w pokoju domu. Jeden z zabitych trzyma w rękach kałasznikowa.

 

Agencja AFP podkreśla, że do operacji doszło dwa tygodnie po zamachu w metrze w Petersburgu, w którym 3 kwietnia zginęło 14 osób. Domniemany sprawca ataku, pochodzący z Kirgistanu mężczyzna, także zginął w zamachu.

 

FSB jednak nie sprecyzowała, czy operacja, o której poinformowano w środę, była związana z zamachem w Petersburgu.

 

Organizator zamachu w metrze mieszkał we Włodzimierzu

 

Według podawanych przez rosyjskie media informacji, miejscem zamieszkania domniemanego organizatora ataku z 3 kwietnia, pochodzącego z Kirgistanu obywatela Rosji Abrora Azimowa, jest właśnie Włodzimierz.

 

Azimow został w poniedziałek zatrzymany w okolicach Moskwy, a w tymczasowym areszcie pozostanie do 3 czerwca. Podczas wstępnego przesłuchania mówił, że jego udział w przygotowywaniu ataku był pośredni i polegał jedynie na wykonywaniu poleceń.

 

PAP, polsatnews.pl

paw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie