Pigułka "dzień po" tylko na receptę. Sejmowa komisja poparła projekt

Polska
Pigułka "dzień po" tylko na receptę. Sejmowa komisja poparła projekt
PAP/Paweł Supernak
Wiceminister zdrowia Zbigniew Król podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

Sejmowa komisja zdrowia poparła w środę projekt, zgodnie z którym pigułki "dzień po" będą sprzedawane jedynie na receptę. Posłowie zajmują się zmianami w przepisach o pigułce "dzień po" i terapii ratunkowej.

Projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej członkowie komisji zdrowia zajęli się już przed dwoma tygodniami, jednak po trzygodzinnej burzliwej debacie posiedzenie zostało wtedy przerwane.
 

Poprawka Nowoczesnej wnioskiem mniejszości


W środę Poseł Radosław Lubczyk (Nowoczesna) złożył poprawkę wykreślającą zapis, że hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego będą wydawane wyłącznie na podstawie recepty wystawionej przez lekarza.

 

Za jej przyjęciem głosowało 8 posłów, 14 było przeciw, nikt się nie wstrzymał. Poprawka zostanie zgłoszona jako wniosek mniejszości.


Posłowie opozycji kolejny raz wskazywali, że stosowanie leków "dzień po" jest na tyle bezpieczne, że powinny one być dostępne bez recepty.

 

Recepta ograniczy dostępność i skuteczność

 

Przekonywali, że konieczność uzyskania recepty spowoduje, że wiele kobiet nie będzie mogło przyjąć go na tyle szybko, by był on skuteczny.
 
Wiceminister zdrowia Zbigniew Król zwracał uwagę, że obecnie na receptę dostępne są wszystkie hormonalne leki antykoncepcyjne z wyjątkiem pigułki "dzień po". Przypomniał, że receptę na pigułkę "dzień po" może wypisać każdy lekarz, nie tylko ginekolog.

 

PAP, polsatnews.pl

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie