Zajął majątek i sprzedał za bezcen. 2,5 roku więzienia dla komornika

Polska

Nieuczciwy komornik z Działdowa trafi za kratki. Sąd utrzymał we wtorek karę 2,5 roku bezwzględnego więzienia zasądzoną w pierwszej instancji. Szymon Sz. zajął i sprzedał za bezcen majątek Wiktora Chruściela, właściciela warsztatu samochodowego z Nidzicy. Ma też w ramach rekompensaty oddać przedsiębiorcy prawie 200 tys. zł.

- Najazd Hunów na Europę był wizytą towarzyską w porównaniu z tym, co się działo w nieruchomościach Wiktora Chruściela. Oskarżony nie działał na podstawie prawa i w jego granicach, działał z wykorzystaniem prawa, z wykorzystaniem ochrony prawnej udzielanej mu przez policję - powiedziała uzasadniając wyrok sędzia Danuta Hryniewicz z Sądu Kręgowego w Olsztynie.

 

W ocenie sądu oskarżony, który był komornikiem przy Sądzie Rejonowym w Działdowie, dopuścił się naruszeń prawa, prowadząc na przełomie 2011 i 2012 roku postępowanie egzekucyjne z majątku nidzickiego przedsiębiorcy.

 

Opony sprzedano po 44 gr za sztukę

 

Majątek znajdujący się w warsztacie samochodowym prowadzonym przez Wiktora Chruściela - felgi, śruby i opony, których wartość rynkowa mogła sięgnąć kilku milionów złotych, zostały wycenione początkowo na 400 tys. zł.

Po kolejnej wycenie ich wartość oceniono jeszcze niżej - na 109 tys. zł., np. opony wartości ok. 100 złotych każda zostały sprzedane za 44 grosze za sztukę. Ponadto ruchomości zostały sprzedane z wolnej ręki, mimo że kodeks postępowania cywilnego wymaga przeprowadzenia publicznej licytacji.

 

Kupiła je osoba, która uczestniczyła obok komornika w zajmowaniu majątku w warsztacie samochodowym.

 

To drugi wyrok dla Sebastiana Sz.

 

Sebastian Sz. został już prawomocnie skazany w podobnej sprawie w 2014 r. Za zaniżanie wartości sprzętu rolniczego i sprzedanie go umówionemu nabywcy Sąd Okręgowy w Olsztynie wymierzył mu wówczas karę roku i 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata.

 

Zakazał mu wówczas wykonywania zawodu przez pięć lat. Sebastian Sz. musiał też wpłacić 30 tys. zł grzywny i zwrócić pokrzywdzonym rolnikom z Siedlisk pod Giżyckiem prawie 60 tys. zł.

 

Polsat News, PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie