W Finlandii jest najmniej policjantów w całej Europie

Świat
W Finlandii jest najmniej policjantów w całej Europie
Wikimedia Commons/ Dickelbers

W Finlandii na 1000 mieszkańców przypada jeden policjant. Nigdzie indziej w Europie nad bezpieczeństwem mieszkańców nie czuwa tak mała liczba policjantów. Finlandia jest jednocześnie najbezpieczniejszym krajem świata według Światowego Forum Ekonomicznego.

W liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii służy niewiele ponad 7,2 tys. policjantów. To statystycznie 1,3 policjanta na 1000 mieszkańców. Według danych Eurostatu średnia europejska to około 3. W Szwecji wskaźnik ten wynosi około 2, w Polsce 2,5, w Niemczech 3, a w Hiszpanii i Rosji ponad 5.

 

Obecnie w Europie panuje ogólna tendencja do zwiększenia sił policyjnych. Finlandia wybrała jednak inną drogę i zmniejsza ogólną liczbę policjantów - wynika z analizy sporządzonej przez fiński państwowy serwis internetowy yle.fi. Serwis zwraca uwagę, że Finlandia nigdy nie potrzebowała dużych sił policyjnych m.in. ze względu na stabilny charakter społeczeństwa. Podkreśla też, że poziomu bezpieczeństwa mieszkańców nie da się zmierzyć liczbą funkcjonariuszy, ponieważ najważniejsze jest to w jaki sposób wykorzystuje się dostępne zasoby policyjne. Dlatego Finlandia postawiła na profesjonalizm w wyszkoleniu policjantów. W 2016 r. fińską szkołę policyjną, uznawaną za jedną z najlepszych w Europie, ukończyło tylko 57 osób.

 

Liczba policjantów może się jeszcze zmniejszyć

 

Przewiduje się również, że po 2020 r. w Finlandii liczba funkcjonariuszy może zmniejszyć się o blisko tysiąc. Z analizy przedstawionej przez yle.fi wynika, że Finlandia nie potrzebuje więcej funkcjonariuszy do wyjaśniania pospolitych przestępstw - bo liczba tych zmniejsza się. Potrzebuje zaś ekspertów z innych dziedzin, przede wszystkich w związku z rosnącą liczbą cyberzagrożeń.

 

Z danych fińskiej policji wynika, że w 2016 r. wzrosła liczba przestępstw internetowych. W zeszłym roku odnotowano blisko 9 tys. oszustw związanych z płatnościami w internecie (to wzrost o ponad 3 tys. w porównaniu z 2015 r.). Najczęstsze przypadki to oferty sprzedaży nieistniejących produktów. Według fińskiej policji większość tego typu przestępstw zostaje wyjaśniona, ale rzadko poszkodowany może odzyskać pieniądze.

 

Drugą grupą przestępstw, która gwałtownie rośnie, są przestępstwa na tle seksualnym. W 2016 r. zanotowano nieco ponad 3,3 tys. takich przypadków (wzrost o 12 proc. w porównaniu z 2015 r.). Równocześnie zauważono, że coraz częściej podejrzanymi o dokonanie tego typu przestępstw są obcokrajowcy.

 

Więcej pracy związanej z uchodźcami

 

W ocenie komendanta fińskiej policji Seppo Kolehmainena w całym 2016 r. policja radziła sobie dobrze. Na pracę policjantów wyraźnie wpłynęła jednak obecność uchodźców. Liczba wezwań alarmowych policji do różnych zdarzeń nie zwiększyła się znacząco. Zmienił się jednak ich charakter - pod koniec 2016 r. fińska policja miała najwięcej pracy związanej z uchodźcami, którym odmówiono prawa pobytu.

 

Według danych w 2016 r. do Finlandii przybyło ponad 5,5 tys. uchodźców (w 2015 r. było ich znacznie więcej, bo ponad 32 tys.). Odnotowano ponad 2,5 tys. przypadków pobić, gróźb, czy kradzieży, w których podejrzanymi były osoby ubiegające się o azyl. Jednocześnie w 2016 r. wydalono ponad 6 tys. osób do 100 różnych krajów (w 2015 r. takich decyzji było o połowę mniej).

 

Równocześnie pod względem statystyk na tle innych krajów, Finlandia pozostaje najbezpieczniejszym kierunkiem podróży dla turystów - wynika z ogłoszonego w kwietniu Raportu Konkurencyjności Turystyki i Podróży przygotowywanego co dwa lata przez Światowe Forum Ekonomiczne. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Zjednoczone Emiraty Arabskie i Islandia. Polska uplasowała się na 48 miejscu. Finlandia zajęła pierwsze miejsce pod względem bezpieczeństwa również w poprzednich edycjach rankingu. W przygotowaniu tego raportu brane są pod uwagę m.in.: ocena działania policji, wskaźnik przestępczości oraz zagrożenia terrorystyczne.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie