Temperatura na minusie i opady śniegu. Zima wraca do Polski. IMGW ostrzega

Polska

Gwałtowne załamanie pogody w całej Polsce. Opadów deszczu ze śniegiem, śniegu, gradu i krupy śnieżnej mogą się spodziewać we wtorek szczególnie mieszkańcy południa kraju. Najwięcej śniegu pojawi się na Wyżynie Śląskiej i Krakowsko-Częstochowskiej, a także w Karpatach i Sudetach. Wysoko w górach może spaść nawet pół metra śniegu. IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne.

Policja apeluje o ostrożność, bo warunki na niektórych drogach są trudne.

 

W nocy z poniedziałku na wtorek do Polski wrócił mróz. Temperatura spadła do nawet minus 5 stopni. Najzimniej było na północnym wschodzie, szczególnie na Mazurach i Podlasiu.

 

W województwach południowych deszcz i śnieg padać będą przez cały wtorek, a ustąpią dopiero w środowe popołudnie. Do tego czasu spadnie przeważnie od 5 do 15 cm śniegu. Będą miejsca, gdzie śnieg nie spadnie, ale trzeba się tam spodziewać dużych opadów .

 

Ostrzeżenie IMGW

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia dla województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego,  świętokrzyskiego, małopolskiego (subregion północny), śląskiego (subregion jurajski), mazowieckiego (subregion południowy) i dla obszaru Sudetów i Przedgórza Sudeckiego.

 

Na obszarach objętych ostrzeżeniem przewidywane są przymrozki (województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie, zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie) oraz intensywne opady śniegu (obszary południowej Polski).

 

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego

 

Do trzeciego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach. W nocy z poniedziałku na wtorek w Zakopanem spadło kilkanaście centymetrów śniegu. Na podhalańskie drogi wyjechały pługopiaskarki.

 

Jak poinformowała dyżurna synoptyk Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, na Kasprowym Wierchu leży już 140 cm śniegu i ciągle przybywa. Według meteorologów, śnieg będzie padać jeszcze przez najbliższe dni.

 

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Powyżej górnej granicy lasu panuje pełnia zimy - informują pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szlaki zasypane są warstwą świeżego śniegu, a przebieg traktów jest niewidoczny. Miejscami potworzyły się spore zaspy, a w partiach graniowych nawisy śnieżne.

 

Ratownicy TOPR informują, że wysoko w górach pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana z podłożem, a wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu. Możliwe jest także samorzutne wyzwolenie lawin.

 

twojapogoda.pl, PAP

mr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie