Jemeńskie wojsko: omyłkowo zestrzeliliśmy saudyjski śmigłowiec

Świat
Jemeńskie wojsko: omyłkowo zestrzeliliśmy saudyjski śmigłowiec
Flickr/Tony Altetr/CC BY-SA 2.0

Dwunastu saudyjskich żołnierzy, w tym czterech oficerów, zginęło we wtorek, gdy ich śmigłowiec wojskowy rozbił się w Jemenie - poinformowała arabska koalicja, która od dwóch lat jest zaangażowana w wojnę w tym kraju. Wojsko lojalne wobec prezydenta Jemenu Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego poinformowało we wtorek, że "omyłkowo" zestrzeliło śmigłowiec.

W komunikacie sztab generalny jemeńskiego wojska napisał, że wojskowi wracali z Arabii Saudyjskiej do prowincji Marib, 190 km na północny wschód od stolicy Jemenu, Sany.

 

Śmigłowiec transportowy Black Hawk został zestrzelony z powodu "błędu technicznego", który sprawił, że system obrony powietrznej zadziałał nieprawidłowo.

 

Tym samym jemeńska armia zdementowała informacje podawane wcześniej przez szyickich rebeliantów Huti, którzy twierdzili, że to oni zestrzelili maszynę.

 

Śledztwo ws. katastrofy

 

Śmigłowiec transportowy Black Hawk saudyjskiej armii "spadł podczas operacji w prowincji Marib", na wschód od stołecznej Sany - głosił komunikat opublikowany wcześniej przez saudyjską agencję prasową SPA. Nie podano w nim szczegółów katastrofy.

 

- Trwa śledztwo, które ma wyjaśnić przyczyny tego incydentu - dodała koalicja.

 

Pytany o to, czy maszyna została zestrzelona czy też powodem był problem techniczny, rzecznik koalicji generał Ahmed Assiri oświadczył, że na razie jest zbyt wcześnie, aby móc odpowiedzieć na to pytanie.

 

Iluzoryczna władza w kraju

 

We wrześniu 2015 roku 45 wojskowych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich poniosło śmierć, gdy pocisk wystrzelony przez rebeliantów spadł na magazyn broni, także w prowincji Marib. Był to najtragiczniejszy dzień dla armii w historii ZEA. W wybuchu zginęło też 10 Saudyjczyków. Pięciu żołnierzy stracił również Bahrajn, ale nie jest jasne, czy zginęli w wyniku tego samego incydentu.

 

Jemen jest pogrążony w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. Jednak jego władza jest w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) i Al-Kaida.

 

Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska, by zwalczać wspieranych przez Iran szyickich rebeliantów Huti, kontrolujących Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju. Saudyjczycy chcą, by władzę w kraju całkowicie przejął Hadi, ale koalicja pod dowództwem Rijadu była krytykowana przez wspólnotę międzynarodową, m.in. przez ONZ, według której jej siły są odpowiedzialne za śmierć ponad połowy cywilnych ofiar konfliktu.

 

W wyniku konfliktu w Jemenie zginęło prawie 7,7 tys. ludzi, głównie cywilów, a ponad 42,5 tys. zostało rannych - wynika z danych ONZ.

 

PAP

zdr/mta
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie