Dokumenty o zbrodniach nazistowskich zamknięte na ponad 70 lat, po raz pierwszy dostępne dla każdego

Świat
Dokumenty o zbrodniach nazistowskich zamknięte na ponad 70 lat, po raz pierwszy dostępne dla każdego
Pixabay.com

Nieznane wcześniej opinii publicznej akta zawierają m.in. zgromadzone przez ONZ wczesne dowody zbrodni hitlerowskich, szczegółowe opisy obozów zagłady wysyłane przez polski rząd na uchodźstwie, listy zbrodniarzy wojennych i akty oskarżenia przeciwko nim. Archiwum Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Zbrodni Wojennych będzie otwarte w Londynie razem z katalogiem online dla zainteresowanych.

"To archiwum może przepisać całe rozdziały historii", napisał we wtorek brytyjski dziennik "Guardian". Dokumenty zgromadzone przez Komisję Narodów Zjednoczonych do spraw Zbrodni Wojennych były niedostępne przez 77 lat. Archiwum zostało zamknięte w 1940 roku, kiedy Niemcy Zachodnie stały się sojusznikiem aliantów na początku zimnej wojny.

 

Opisy zagłady docierające za granicę

 

Wśród tysięcy stron dokumentów znajdują się między innymi szczegółowe opisy obozów zagłady w Auschwitz i informacje o eksterminacji więźniów. Dokumenty mają dostarczać kolejnych dowodów na to, że rządy Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego dowiedziały się o Holocauście na długo przed wyzwoleniem obozów koncentracyjnych.

 

"Mimo wszystko niejasne pozostaje, na ile alianci i przywódcy państw neutralnych rozumieli ważność otrzymanych informacji. Skrajny szok naczelnego dowództwa wojsk alianckich, które wyzwalały obozy pod koniec wojny może wskazywać, że to zrozumienie nie było pełne" - pisał w 2007 roku Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie.

 

"Dokumenty, które obalą kłamstwo oświęcimskie"

 

Dr Dan Plesch, autor książki "Human rights after Hitler" ("Prawa człowieka po Hitlerze" - red.) twierdzi, że otwarcie archiwum to źródło, które pozwoli obalić tzw. kłamstwo oświęcimskie (pogląd, że informacje o Holokauście i jego skali są fałszywe albo przesadzone, za który w Polsce grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności - red.).

 

Plesch, dyrektor Studiów Międzynarodowych i Dyplomacji na University of London, korzystał ze źródeł archiwum za zgodą Sekretarza Generalnego ONZ podczas pracy nad książką. Później zaczął zabiegać o udostępnienie sekretnych dokumentów szerszemu gronu odbiorców między innymi u Samanthy Power, ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ.

 

Katalog dostępny dla każdego

 

Archiwum Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Zbrodni Wojennych ma być otwarte w Wiener Library w Londynie 21 kwietnia. Cyfrowa wersja dokumentów będzie dostępna na miejscu, a katalog zbrodni wojennych i informacje o zawartości archiwum każdy może sprawdzić online także od 21 kwietnia.

 

polsatnews.pl, Guardian, The Independent

mta/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie