Włoska straż przybrzeżna: rekord napływu imigrantów z Afryki pobity

Świat
Włoska straż przybrzeżna: rekord napływu imigrantów z Afryki pobity
UNHCR/Andrew McConnell

W ciągu ostatniego weekendu na Morzu Śródziemnym uratowano około 8,5 tys. imigrantów, w tym wiele dzieci - poinformowała włoska straż przybrzeżna. Według UNHCR utonęło co najmniej 9 osób, w tym kobieta w ciąży. W poniedziałek, z powodu złych warunków pogodowych, nie są prowadzone żadne akcje ratownicze.

W niedzielę po południu informowano o uratowaniu 6,5 tys. uchodźców. Ogółem w świąteczny weekend padł kolejny rekord napływu uciekinierów z Afryki.

 

Agencja AFP podała, że od piątku do niedzieli na Morzu Śródziemnym panowały dobre warunki, co ułatwiło pracę przemytnikom, którzy organizują podróże imigrantów z wybrzeży Libii do Europy.

 

W ciągu trzech dni przeprowadzono ponad 70 operacji ratowniczych, w których udział brały m. in. statki pozarządowych organizacji humanitarnych, jak europejskiej SOS Mediterranee, MOAS (Migrant Offshore Aid Station) z siedzibą na Malcie oraz niemieckich Jugend Rettet i Sea Eye.

 

Z kolei w poniedziałek "morze przy libijskim wybrzeżu jest bardzo wzburzone, obecnie nie są prowadzone żadne operacje ratownicze" - powiedział po południu AFP przedstawiciel włoskiej straży przybrzeżnej, która koordynuje akcje ratownicze na Morzu Śródziemnym.

 

Według rzeczniczki biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Carlotty Sami, w ponad 60 operacjach ratowniczych na Morzu Śródziemnym wzięło udział 35 jednostek, w tym także statków handlowych.

 

Carlotta Sami poinformowała także, że uratowano łącznie prawie 8300 ludzi. Według niej siedem osób zginęło, a jedną ze zmarłych była kobieta w ciąży.

 

 

Według AFP podczas przeprawy przez Morze Śródziemne do Europy w ostatni weekend zginęło co najmniej 13 osób, których ciała znaleziono na łodziach i pontonach. Wielu spośród uratowanych osób miało na ciele ślady tortur.

 

Większość ocalonych uchodźców trafiła do włoskich portów, np. na wyspie Lampedusa, w Reggio di Calabria czy na Sycylii - w Messynie i Katanii. Według lokalnych mediów migrantów do Katanii przetransportował niemiecki statek Rhein.

 

Od początku roku do Włoch przypłynęło łącznie około 30 tys. migrantów.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie