Wielkanoc w pracy. Nie wszyscy odpoczywają

Polska

By jedni mogli odpoczywać, inni pracują. Wielkanoc dla przedstawicieli wielu zawodów oznacza dyżury w pełnym wymiarze godzin. Do świątecznego stołu nie mogą zasiąść m.in. pracownicy służb medycznych, policjanci, ochroniarze czy pracownicy lotniska.

Wśród zawodów, które można wykonywać w niedziele i święta są m.in. te dozwolone z uwagi na rodzaj wykonywanej pracy. Święta wielu kierowców spędza za kółkiem, w stanie gotowości są też pracownicy SOR-u i strażacy. Dozwoloną, według kodeksu pracy, jest też świąteczna praca w rolnictwie i hodowli.

 

W dni wolne nie ma też przeszkód prawnych dla pracy w hotelach, punktach gastronomicznych, ośrodkach sportowych czy kulturalnych.

 

Praca w placówce handlowej

 

Niedozwolona w święta jest praca w "placówce handlowej", czyli w instytucjach i zakładach prowadzących handel hurtowy i detaliczny. Nie oznacza to, że placówki nie można otworzyć – warunkiem jest praca wykonywana tego dnia przez właściciela lub w oparciu o umowę cywilnoprawną. W drugim przypadku obowiązki nie mogą być wykonywane "w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy".

 

Zakaz nie obejmuje aptek (ze względu na ochronę zdrowia) i stacji paliw (z uwagi na społeczną użyteczność).

 

polsatnews.pl

mta/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie