Kalatówki: drewniane narty, bambusowe kije i zawody o Wielkanocne Jajo
Na Polanie Kalatówki w Tatrach w poniedziałek po raz 19. spotkali się miłośnicy dawnego narciarstwa alpejskiego, aby wziąć udział w zawodach o Wielkanocne Jajo. Naśladowcy pionierów tatrzańskiego narciarstwa obowiązkowo byli wyposażeni w drewniane narty i stroje sprzed stu lat.
Warunkiem startu w zawodach było posiadanie drewnianych nart zaopatrzonych w skórzane wiązania i skórzane buty narciarskie. Obowiązkowym narzędziem dawnego narciarza były też bambusowe kije - jeden lub dwa.
Drewniane narty, bambusowe kije, skórzane buty
- Jazda na starych, drewnianych nartach jest niezwykle trudna, gdyż takie narty nie posiadają ostrych krawędzi. Trudno jest skręcać takim sprzętem i łatwo o upadek - powiedział prowadzący imprezę Dariusz Galica. Podkreślał, że tu nie liczy się zajęte miejsce, ale "dawny duch sportowej rywalizacji".
Zawody rozgrywane były w dwóch kategoriach. Pierwsza to jazda stylowa, gdzie sędziowie brali pod uwagę elegancję i poprawność jazdy na drewnianych nartach.
Wysoko punktowana była jazda tak zwanym telemarkiem, gdzie przy skręcie narciarz wysuwał jedną nartę do przodu i wykonywał zakręt z przyklękiem na jedno kolano. Druga kategoria to slalom równoległy, gdzie rywalizowały panie przeciwko panom.
Historyczny strój, klimatyczne zawody
Impreza była także okazją do prezentacji eleganckiej odzieży zgodnej z przedwojennymi trendami. Niektórzy włożyli stroje sportowe, jakie nosili pionierzy narciarstwa alpejskiego i ratownictwa wysokogórskiego: Mariusz Zaruski czy Stanisław Marusarz. Sporo miłośników dawnego narciarstwa wystąpiło w strojach góralskich, również zgodnych z modą z początku XX wieku.
Zawody zgromadziły na Kalatówkach tłumy zakopiańczyków i turystów.
Kalatówki to miejsce ważne w historii polskiego narciarstwa. Na tej tatrzańskiej polanie od 1911 roku przez wiele lat, regularnie rozgrywano zawody w skokach i zjazdach narciarskich.
Patronką imprezy jest Krystyna Behounek - była kierowniczka hotelu górskiego na Kalatówkach, która tę funkcję pełniła przez 27 lat - od 1978 roku - i zainicjowała wielkanocne spotkania miłośników dawnego narciarstwa.
PAP
Czytaj więcej