Protesty w Stambule po wynikach referendum

Świat
Protesty w Stambule po wynikach referendum
PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Uderzając w garnki i patelnie mieszkańcy niektórych dzielnic Stambułu, największego miasta Turcji, protestują przeciwko ogłoszonemu przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana zwycięstwu w niedzielnym referendum zatwierdzającym zmianę ustroju kraju na prezydencki.

Powołując się na świadków Reuters poinformował, że protestują mieszkańcy co najmniej czterech dzielnic. Bicie w garnki i patelnie to tradycyjna miejscowa forma demonstrowania sprzeciwu.

 

Na zamieszczanych w mediach społecznościowych zdjęciach i nagraniach widać grupy protestujących mieszkańców Stambułu, którzy wyszli na ulice.

 

51,3 proc. głosów na "TAK"

 

Według Erdogana, za zmianami ustrojowymi opowiedziało się 25 mln obywateli, a przewaga zwolenników ustroju prezydenckiego wyniosła 1,3 mln głosów.

 

Rządowa agencja prasowa Anatolia podała, że w referendum 51,3 proc. Turków opowiedziało się za zmianami w konstytucji, wprowadzającymi prezydencki system rządów. Takie są wyniki po przeliczeniu 99 proc. głosów.

 

Jednak w trzech największych miastach: Stambule, Ankarze i Izmirze większość zdobyli przeciwnicy zmian konstytucji - podał Reuters.

 

Wcześniej zwycięstwo w referendum ogłosił premier Turcji Binali Yildirim, powołując się na nieoficjalne wyniki głosowania.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie