Kierowcy kontra radary. "Państwo w Państwie" w niedzielę o 19:30

Polska
Kierowcy kontra radary. "Państwo w Państwie" w niedzielę o 19:30
Polsat News

Miliony złotych z mandatów wystawionych przez policjantów niewłaściwie pobrane? Coraz więcej kierowców wygrywa w sądach. Te potwierdzają, że pomiar prędkości z radarów był niewłaściwy. Czy to wina policjantów, bo nie umieją się posługiwać radarami UltraLyte czy wina urzędników, którzy legalizowali taki radar i nie sprawdzili jak działa?

Karol Panasewicz został zatrzymany przez patrol drogówki. Policjanci zmierzyli mu prędkość radarem UltraLyte i stwierdzili, że dwukrotnie przekroczył dopuszczalne w tym miejscu 50 km/h. Bohater reportażu programu "Państwo w Państwie" nie przyjął mandatu.

 

Sprawa trafiła do sądu, który przyznał mu rację. Tam pan Karol wskazywał na słabe wyszkolenie policjantów, wątpliwą legalizację radaru oraz jego wady.

 

- Ten wyrok to dowód na to, że policjanci są nieprzeszkoleni i, że nie czytają instrukcji urządzenia za pomocą którego karzą kierowców mandatami – mówi pan Karol.

 

Nie przyjął mandatu

 

Choć kierowca ostatecznie wygrał sprawę karną, przegrał dwie cywilne – o odebranie prawa jazdy i skierowanie go na powtórny egzamin. Czyli sąd stwierdził, że nie przekroczył prędkości, ale zanim to nastąpiło już odebrano mu prawo jazdy.

 

Bardzo podobna jest historia Krzysztofa Skiby. Także został zatrzymany przez patrol mierzący prędkość takim samym radarem.

 

- Ruszałem spod świateł. Nawet nie zdążyłem nabrać prędkości. Tuż za łukiem dostrzegłem bardzo daleko radiowóz – opowiada. Mężczyzna mandatu nie przyjął i podobnie jak pan Karol został uniewinniony w sądzie.

 

Urzędnicy bronią decyzji

 

Eksperci pytają, dlaczego urzędnicy zalegalizowali taki radar? Badali go tylko do odległości 80 metrów, a potwierdzili, że może mierzyć do ponad kilometra. Po takiej legalizacji policjanci więc go używają i wręczają mandaty.

 

- To tak jakby sprawdzić samochód, że dobrze działa do 5 km/h, a dopuścić go do używania by jeździł 300 km/h – mówią eksperci.

 

Urzędnicy bronią się, że wszystko jest zgodnie z przepisami. Główny Urząd Miar sam jednak przyznaje, że policjanci raczej nie powinni mierzyć prędkości samochodu np. z odległości pół kilometra, bo wtedy pomiar może zostać podważony przez sąd. Ale sami takie urządzenie zalegalizowali i dali zielone światło policjantom.

 

Z jaką prędkością porusza się... budynek?

 

W programie zmierzymy radarem UltraLyte prędkość… budynku. Jaką prędkość wskaże urządzenie?

 

Więcej już w najbliższą niedzielę w reportażu Agnieszki Zalewskiej. "Państwo w Państwie"  o godz. 19:30 w Telewizji Polsat i Polsat News.

red/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie