Wielka parada wojskowa w Korei Północnej. Zaprezentowano pociski balistyczne

Świat

W stolicy Korei Północnej, Pjongjangu, odbyła się w sobotę rano czasu lokalnego wielka parada wojskowa z okazji 105. rocznicy urodzin założyciela państwa, Kim Ir Sena. Defiladę obserwował m.in. wnuk Kim Ir Sena i obecny przywódca kraju, Kim Dzong Un.

W uroczystej paradzie wzięło udział tysiące żołnierzy. Pojawiło się wiele sprzętu wojskowego, w tym broń rakietowa.

 

Po raz pierwszy podczas parady wojskowej zaprezentowano m.in. pociski balistyczne Pukkuksong-2, przeznaczone do wystrzeliwania z okrętów podwodnych.

 

Istnieją poważne obawy, że z okazji urodzin Kim Ir Sena komunistyczny reżim może przeprowadzić kolejną próbę jadrową. W przeszłości zdarzało się, że z okazji ważnych rocznic Korea Północna przeprowadzała testy rakietowe lub nuklearne.

 

Korea gotowa na "stanowczą odpowiedź"

 

Na początku tygodnia MSZ w Pjongjangu oświadczyło, że Korea Północna jest gotowa stanowczo odpowiedzieć na wszelkie działania zbrojne wynikające z wysłania przez Stany Zjednoczone grupy bojowej marynarki wojennej w rejon Półwyspu Koreańskiego.

 

USA wysłały z Singapuru w kierunku Korei Północnej lotniskowiec USS Carl Vinson oraz kilka niszczycieli i krążowników rakietowych.

 

W czwartek prezydent USA Donald Trump oświadczył, że "Korea Płn. stała się problemem, którym musimy się zająć" i podkreślił, że pokłada duże nadzieje w mediacji przywódcy Chin Xi Jinpinga.

 

PAP, fot. PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie