Niespokojnie przed referendum w Turcji. Zatrzymano 49 osób za planowanie ataków

Świat
Niespokojnie przed referendum w Turcji. Zatrzymano 49 osób za planowanie ataków
PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE HANDOUT

49 osób rzekomo powiązanych z Państwem Islamskim (IS), zostało zatrzymano w Turcji za planowanie "spektakularnych ataków" przed niedzielnym referendum w sprawie zmiany systemu politycznego z parlamentarnego na prezydencki - podała agencja Anatolia w sobotę.

Jak poinformowała państwowa agencja, policja po otrzymaniu anonimowej informacji przeprowadziła akcje równocześnie w siedmiu dzielnicach Stambułu; wśród zatrzymanych jest 41 obcokrajowców.

 

"To sprzeciwianie się woli Boga"

 

Według Anatolii podejrzani są powiązani również z osobami odpowiedzialnymi za atak na stambulski klub nocny Reina w noc sylwestrową; zginęło wówczas 39 osób.

 

W powiązanych z IS publikacjach, ukazujących się w językach angielskim i tureckim, ta dżihadystyczna organizacja apeluje do swych zwolenników o dokonywanie ataków skierowanych przeciw niedzielnemu referendum. Głosowanie nazywa sprzeciwianiem się woli Boga, a muzułmanów uczestniczących w wyborach określa jako "niedowiarków".

 

Referendum ws. zmian w konstytucji

 

W niedzielę w Turcji odbędzie się referendum w sprawie zmian w konstytucji, znacząco poszerzających obecne uprawnienia głowy państwa. Prezydent miałby być jednocześnie szefem państwa i rządu, mógłby sprawować władzę za pomocą dekretów, a także rozwiązywać parlament; wzrósłby też jego wpływ na wymiar sprawiedliwości. W sobotę, w ostatnim dniu kampanii o udział w referendum apelował prezydent Erdogan. Zapewnił jednocześnie, że pogodzi się z decyzją wyborców, którzy w niedzielę zagłosują na "nie". - Na tym polega demokracja - powiedział.

 

Krytycy takiego rozwiązania twierdzą, że grozi ono skupieniem ogromnej władzy w rękach jednego człowieka, obecnego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie