Rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Hamela zamordowanego przez islamistów

Świat
Rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Hamela zamordowanego przez islamistów
Pixabay

W Rouen we Francji oficjalnie rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Jacques’a Hamela. 86-letniego ks. Hamela zamordowali dwaj 19-letni Francuzi o korzeniach muzułmańskich, poderżnęli mu gardło w trakcie mszy świętej, którą odprawiał 26 lipca ubiegłego roku w kościele w Saint-Etienne-du-Rouvray, niewielkiej miejscowości w pobliżu Rouen.

Jak powiedział Radiu Watykańskiemu metropolita Rouen abp Dominique Lebrun, Wielki Tydzień to najbardziej stosowna chwila, by rozpocząć proces w sprawie ks. Hamela. - Ten sędziwy kapłan oddał bowiem życie za wiarę w Jezusa, który umarł na krzyżu i zmartwychwstał - powiedział abp Dominique Lebrun, nawiązując tym samym do faktu, że muzułmanie negują prawdziwość tych paschalnych wydarzeń.

 

"Jego śmierć zadała diecezji bardzo głęboką ranę"


Metropolita Rouen przyznał, że wiadomość o rozpoczęciu procesu została przyjęta bardzo dobrze. - Okazuje się, że jego śmierć zadała diecezji bardzo głęboką ranę. Ludzie z wielkim niepokojem przyjmują wiadomości o kolejnych zamachach w Europie czy Egipcie. W tym kontekście przypomnienie postawy ks. Hamela jest dla nich znakiem nadziei - mówi abp Lebrun.


- Przekonanie o jego świętości trwa nadal. Nie są to tylko chwilowe emocje. Budzi on pozytywne reakcje również poza wspólnotą chrześcijańską. Ludzie się nim interesują, nie zapomnieli o nim. Staje się on dla nich jakimś światłem, źródłem nadziei, której tak bardzo potrzebują. Bo bardzo silny jest niepokój, zwłaszcza kiedy dochodzi do nowych zamachów. Ludzie są bardzo wyczuleni na te kolejne akty przemocy, których końca nie widać. W szczególności, kiedy giną chrześcijanie. W tej chwili wszyscy myślimy o Egipcjanach, są nam bardzo bliscy - powiedział abp Lebrun.

 

Reakcje na brutalne morderstwo w kościele

 

Brutalne morderstwo księdza wywołało powszechne oburzenie i potępienie we Francji i na świecie. Również wśród muzułmanów, których ponad setka muzułmanów dołączyła w geście solidarności do dwóch tysięcy wiernych zebranych w katedrze pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Rouen, gdzie odbyła się msza w intencji księdza Hamela.
 

Muzułmanie wzięli udział w mszach także w innych miastach Francji, w odpowiedzi na apel wystosowany w tej sprawie przez Francuską Radę Kultu Muzułmańskiego, która wezwała do solidarności z chrześcijanami w reakcji na brutalne morderstwo w kościele w Normandii. Do morderstwa przyznało się tzw. Państwo Islamskie.


KAI, polsatnews.pl

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze