Amerykanie popierają decyzję Trumpa o ataku odwetowym w Syrii

Świat
Amerykanie popierają decyzję Trumpa o ataku odwetowym w Syrii
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS HANDOUT

Zdecydowana większość Amerykanów popiera decyzję prezydenta Trumpa o przeprowadzeniu odwetowego ataku na syryjską bazę wojskową - wykazały badania niezależnego ośrodka sondażowego Pew Research.

W sondażu przeprowadzonym w tydzień po amerykańskim ataku na bazę lotniczą Szajrat w prowincji Hims w Syrii, 58 proc. badanych Amerykanów uznało, że decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych o interwencji była słuszna. Przeciwnego zdania było 38 proc. badanych.

 

Atak przeprowadzony z dwóch amerykańskich niszczycieli znajdujących się na Morzu Śródziemnym zrobił duże wrażenia na Amerykanach; w sondażu Pew Research ponad 90 proc. badanych wyznało, że słyszało o tym ataku. 60 proc. słyszało "bardzo dużo", "przynajmniej trochę" - 31 proc.

 

Jednocześnie badania Pew Research wskazują, że Amerykanie uzależniają dalsze poparcie dla posunięć prezydenta Trumpa wobec Syrii od przedstawienia przezeń jasnej koncepcji politycznej wobec trwającej od 6 lat wojny domowej w tym kraju.

 

Stosunek Amerykanów do uchodźców z Syrii

 

W badaniach ośrodka Pew Research 61 proc. respondentów wyraziło przekonanie, że Donald Trump nie ma planu postępowania wobec Syrii, a 30 proc. ankietowanych zakłada, że szef państwa ma klarowną wizję, co czynić dalej z tym państwem.

 

Atak, który rozpoczął się w ubiegły czwartek, kiedy prezydent USA Donald Trump i przywódca Chin Xi Jinping, delektowali się tortem czekoladowym po kolacji wydanej przez Trumpa na cześć chińskiego lidera, nie zmienił radykalnie stosunku Amerykanów do uchodźców z Syrii.

 

W sondażu Pew Research 47 proc. badanych - a zatem, o 7 proc. więcej niż w styczniu - wyraziło opinię, że Stany Zjednoczone mają moralny obowiązek przyjąć uchodźców z Syrii, podczas gdy 48 proc. uważa, iż Stany Zjednoczone nie mają takiego obowiązku.

 

Prawie trzy razy więcej Demokratów i osób zbliżonych do Partii Demokratycznej niż Republikanów opowiada się za przyjęciem przez Stany Zjednoczone uchodźców z Syrii. Podczas gdy chce tego 66 proc. Demokratów, zaledwie 22 proc. Republikanów i sympatyków GOP, która kontroluje obecnie Biały Dom i obie izby Kongresu ma podobne do Demokratów zdanie w tej sprawie.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie