36 bojowników IS zginęło w Afganistanie. Zabiła ich "Matka wszystkich bomb"

Świat
36 bojowników IS zginęło w Afganistanie. Zabiła ich "Matka wszystkich bomb"
PAP/EPA/MUHAMMAD SADIQ

Wskutek zrzucenia w czwartek przez USA w Afganistanie bomby GBU-43, zwanej "matką wszystkich bomb", śmierć poniosło co najmniej 36 bojowników Państwa Islamskiego (IS) - poinformowało w piątek afgańskie ministerstwo obrony. USA po raz pierwszy użyły w boju swej najpotężniejszej bomby nieatomowej.

Informacje o zabitych nie zostały potwierdzone w niezależnych źródłach - zastrzega agencja Reutera - ale rzecznik afgańskiego resortu obrony Dawlat Waziri powiedział, że nie ucierpieli cywile.

 

Afgańskie władze: cywile nie ucierpieli

 

- Żadnemu cywilowi nic się nie stało; została jedynie zniszczona baza, którą Daesz (arabski akronim IS) wykorzystywał do ataków w innych częściach prowincji - powiedział Waziri.

 

 

Bomba została zrzucona z samolotu MC-130 na system tuneli i bunkrów, wykorzystywanych przez bojowników IS w powiecie Achin, w prowincji Nangarhar, przy granicy z Pakistanem.

 

W ubiegły weekend zginął tam amerykański żołnierz, który brał udział w operacji przeciwko dżihadystom.

 

11 ton materiałów wybuchowych

 

Bomba zawierała 11 ton materiałów wybuchowych. Atak przeprowadzono około godz. 19.30 czasu lokalnego.

 

 

USA nigdy wcześniej nie użyły w boju tej bomby paliwowo-powietrznej wielkiego kalibru (Massive Ordnance Air Blast). Została ona po raz pierwszy przetestowana w marcu 2003 roku, tuż przed rozpoczęciem wojny w Iraku.

 

300 metrów zasięgu

 

Amerykańskie siły powietrzne zamieściły na Twitterze nagranie, które pokazuje efekt eksplozji "Matki wszystkich bomb" na poligonie doświadczalnym.

 

 

Obecnie w Afganistanie stacjonuje około 8,4 tys. amerykańskich żołnierzy. Szkolą oni afgańskie siły, doradzają im i wspomagają je w walkach z talibami i bojownikami IS.

 

PAP

dk/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie