Złagodzona kara za spalenie kukły Żyda. 3 zamiast 10 miesięcy więzienia

Polska
Złagodzona kara za spalenie kukły Żyda. 3 zamiast 10 miesięcy więzienia
YouTube/Tauri/

Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał w procesie apelacyjnym Piotra R. na 3 miesiące więzienia za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Mężczyzna spalił na wrocławskim Rynku kukłę symbolizującą Żyda.

 Sąd obniżył wyrok Piotrowi R., gdyż w pierwszej instancji został on skazany na 10 miesięcy więzienia.

 

Sędzia Robert Zdych w uzasadnieniu wyroku podkreślił, że nie ma wątpliwość, że czyn R. miał charakter przestępczy. - Zachowania werbalne i niewerbalne oskarżonego wskazują na nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym - mówił sędzia.

 

"Nawoływał do nienawiści i zastraszał"

 

Od wyroku odwołały się zarówno prokuratura, jak i obrona. Obrona oskarżonego wnioskowała o uniewinnienie, prokuratura zaś o zmianę kary na 10 miesięcy ograniczenia wolności z pracami społecznymi.

 

W listopadzie ubiegłego roku R. został skazany przez wrocławski sąd na karę 10 miesięcy bezwzględnego więzienia. Sąd podkreślił wówczas, że R., dokonując spalenia kukły Żyda, odwołał się do najgorszych nazistowskich wzorców. Dodał, że czyn, którego dopuścił się R., nie tylko był nawoływaniem do nienawiści wobec Żydów, lecz także ich zastraszał.

 

Do zdarzeń opisanych w akcie oskarżenia doszło 18 listopada 2015 r. podczas manifestacji przeciw imigrantom, którą na wrocławskim Rynku zorganizował m.in. Obóz Narodowo-Radykalny.

 

PAP, polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie