Waszczykowski: będę prosił o pomoc w odzyskaniu wraku Tu-154M

Polska
Waszczykowski: będę prosił o pomoc w odzyskaniu wraku Tu-154M
PAP/Leszek Szymański

Podczas wizyty w Waszyngtonie na pewno wyłożę całą kwestię katastrofy smoleńskiej i naszych batalii dyplomatycznych o zwrot wraku; będę prosić o pomoc - powiedział w czwartek szef MSZ Witold Waszczykowski. - Czekamy na wsparcie naszych sojuszników - dodał

Waszczykowski był pytany w TVP1 o swoją wizytę w Waszyngtonie, która jest zaplanowana na środę w przyszłym tygodniu.

 

- Tak, rzeczywiście zostałem zaproszony przez sekretarza stanu Rexa Tillersona do Waszyngtonu. Zresztą miałem okazję już z nim rozmawiać - wiele tygodni temu dzwonił do mnie (...) Mieliśmy okazję również na kilku konferencjach spotkać się, zamienić kilka słów - mówił szef MSZ. Teraz - jak podkreślił - jedzie z oficjalną wizytą do Stanów Zjednoczonych.

 

"Czekamy na wsparcie sojuszników"

 

- Będziemy rozmawiać przede wszystkim o współpracy bilateralnej, o współpracy wojskowej, o bezpieczeństwie w naszej części Europy - poinformował minister spraw zagranicznych.

 

Jak mówił, wśród tematów znajdzie się również kwestia odzyskania od Rosji wraku Tu-154M. - Ciągle czekamy na wsparcie naszych sojuszników w tej kwestii - podkreślił Waszczykowski. - Na pewno wyłożę całą kwestię katastrofy smoleńskiej i naszych batalii dyplomatycznych o zwrot wraku i będę prosić o pomoc - dodał.

 

7. rocznica katastrofy

 

10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem rozbił się samolot polskich Sił Zbrojnych Tu-154M o numerze bocznym 101 z oficjalną polską delegacją, udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, na pokładzie.

 

Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych RP, szefowie instytucji państwowych, przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie