"To historyczny moment". Prezydent na powitaniu wojsk NATO

Polska
"To historyczny moment". Prezydent na powitaniu wojsk NATO
PAP/Tomasz Waszczuk/

- Przybycie wojsk NATO to historyczny moment, na który czekały pokolenia Polaków od końca II wojny światowej - powiedział w czwartek w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie) prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przemawiał podczas oficjalnego powitania żołnierzy batalionowej grupy bojowej NATO, którzy w marcu przybyli do Polski.  - Bardzo się cieszę, że mogę być z państwem tu dziś jako prezydent RP w tym historycznym dla mojego kraju momencie - powiedział Duda.

 

"Pokolenia Polaków czekały od wojny"

 

 - Oto stoimy wszyscy przed batalionową grupą bojową Sojuszu Północnoatlantyckiego na polskiej ziemi. Nie przesadzę, jeżeli powiem, że na ten moment czekały pokolenia Polaków od końca II wojny światowej, które marzyły o tym, żebyśmy politycznie stali się na powrót członkami sprawiedliwego, solidarnego, demokratycznego i prawdziwie wolnego Zachodu - podkreślił prezydent.

 

Batalion NATO w Polsce tworzą żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii, w przyszłości dołączą do nich także Chorwaci.

 

- Dzisiaj wspólnie stojący tutaj w Orzyszu żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii, żołnierze polscy, a wkrótce żołnierze chorwaccy symbolizują to, że wolność po latach oczekiwania nadeszła i ta wolność jest mocna - powiedział prezydent.

 

"Służycie na obcej, ale bratniej ziemi"


- Z całego serca dziękuję wam żołnierze, waszym najbliższym, którzy z wyrozumiałością przyjmują to, że służycie tutaj w moim kraju, na obcej ziemi, ale zapewniam was, że bratniej – mówił Andrzej Duda.

 

- Witam was z całego serca. Jestem przekonany, że służba tutaj na terenie Polski, na terenie mojego kraju będzie dla was ciekawym doświadczeniem. Jestem przekonany, że zdobędziecie nowe umiejętności, a wierzę w to głęboko, że i nowe przyjaźnie. Życzę Wam, żeby nie opuszczało was niezwykle ważne, powiedziałbym podstawowe, tzw. żołnierskie szczęście – dodał prezydent.

 

Realizacja postanowień szczytów NATO

 

Duda wyraził zadowolenie, że postanowienia szczytu w Newport, a przede wszystkim w Warszawie "stają się faktem".

 

- Jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jestem dumny z tego, że polscy żołnierze uczestniczą tutaj w grupie bojowej, batalionowej, na której czele stoją wojska amerykańskie. Jestem dumny z tego, że uczestniczą w grupie batalionowej, która formowana jest na Łotwie. Cieszę się ogromnie i jestem dumny z tego, że biorą udział w grupie batalionowej, która jest tworzona w ramach Tailored Forward Presence w Rumunii - podkreślał Duda.


Ambasador USA: możemy stwierdzić wypełnienie postanowień szczytu NATO


- Przybycie wielonarodowej batalionowej grupy bojowej pozwala uznać, że decyzje szczytu NATO o wzmocnieniu obecności są wypełniane - powiedział w Orzyszu ambasador USA Paul Jones. Podkreślił trwałość sojuszu z Europą.

 

- Jesteśmy dumni, że możemy stwierdzić wypełnienie tego, co postanowiliśmy na szczycie w Warszawie ubiegłego lata - powiedział ambasador w trakcie uroczystego powitania żołnierzy wielonarodowego batalionu, do którego siły wydzielają USA, Wielka Brytania, Rumunia i Chorwacja.

 

Jones przypomniał, że prezydent Donald Trump potwierdził amerykańskie zaangażowanie na rzecz NATO i wspólnych wartości, a wcześniej sekretarz stanu Rex Tillerson, mówiąc o wysłaniu amerykańskiego pododdziału, podkreślił, iż zagrożenie dla któregokolwiek sojusznika jest zagrożeniem dla wszystkich i wymaga odpowiedniej reakcji.

 

Podkreślił, że to właśnie 2. Pułk Kawalerii niemal dokładnie sto lat temu był pierwszą amerykańską jednostką, która wylądowała w Europie w czasie I wojny światowej, eskortując dowódcę amerykańskich wojsk ekspedycyjnych gen. Johna Pershinga.  - Tak jak wtedy, tak i teraz ten pułk i Stany Zjednoczone z dumą bronią europejskiego bezpieczeństwa - dodał.

 

- Jesteśmy sojusznikami i to na zawsze - zakończył po polsku.

 

Zwrócił uwagę, że w drodze do Orzysza żołnierze 2. Pułku Kawalerii wojsk lądowych USA spotykali się - "jak zawsze, kiedy Amerykanie w mundurach pojawiają sią na polskich ulicach" - z serdecznym przyjęciem, nie tylko ze strony dorosłych, ale i młodzieży, która wdrapywała się na pojazdy i robiła sobie selfie.

 

Gen. Scaparrotti: siły NATO w Polsce dowodem na spójność Sojuszu

 

- Rozmieszczenie żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Polsce to dowód na spójność i determinację Sojuszu oraz jasny sygnał dla potencjalnych agresorów - powiedział w czwartek Naczelny Dowódca Sił NATO w Europie gen. Curtis Scaparrotti.

- Rozmieszczenie żołnierzy w Polsce jest jasnym dowodem na NATO-wską spójność i determinację; to jasny sygnał dla jakiegokolwiek potencjalnego agresora - podkreślił Scaparrotti.

 

- Fakt, że sojusznicy z różnych krajów pracują w ramach wzmocnionej, wysuniętej obecności, jest dowodem na zaangażowanie Sojuszu na rzecz art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, który zawiera zasadę, że atak przeciwko jednemu z sojuszników, jest traktowany jak atak na nich wszystkich - stwierdził.

 

Naczelny Dowódca Sił NATO w Europie zwracając się do żołnierzy, powiedział, że tworzą wschodnią flankę NATO. - Jesteście także ważną częścią NATO-wskiej wzmocnionej doktryny odstraszania i obrony, to jest coś, z czego powinniście być niezwykle dumni. Jesteście częścią największego wzmocnienia Sojuszu i kolektywnej obrony Sojuszu na przestrzeni całego pokolenia - wskazał.

 

Scaparrotti dziękował za przyjęcie żołnierzy i wyraził nadzieję, że możliwości szkoleniowe i ćwiczebne zostaną wykorzystane. - Polska demonstruje wyjątkowe zaangażowanie na rzecz wzmocnionej, wysuniętej obecności, nie tylko jako kraj, który gości Grupę Batalionową, ale również jako kraj, który wysyła swoich żołnierzy do kanadyjskiej grupy bojowej na Łotwie - powiedział.
 

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie