Rosja zablokowała aplikację wykorzystywaną do zwoływania protestów

Technologie
Rosja zablokowała aplikację wykorzystywaną do zwoływania protestów
zello.com

Rosyjskie władze zakazały używania aplikacji na smartfony Zello, wykorzystywanej powszechnie na zasadzie walkie-talkie do organizowania demonstracji i innych publicznych zgromadzeń - poinformował właściciel aplikacji, firma Zello.

Zello w ostatnim czasie cieszyła się w Rosji popularnością zwłaszcza wśród kierowców samochodów ciężarowych obsługujących długie trasy, którzy strajkują przeciw systemowi opłat drogowych.

 

W oświadczeniu zamieszczonym na blogu firmy Zello poinformowała, że jej aplikacja została w Rosji zablokowana w środę wieczorem.

Roskomnadzor, rosyjska służba nadzoru w sferze łączności, kilka dni wcześniej zapowiedziała ten krok, argumentując, że spółka nie stosuje się do rosyjskich przepisów.

 

Mieli przechowywać kopie wiadomości z pół roku

 

Chodzi o ustawę, która od dostawców usług internetowych wymaga, by przez sześć miesięcy przechowywali kopie wszystkich wiadomości przesyłanych za ich pośrednictwem i na żądanie władz gwarantowali im wgląd w te treści.

 

Zello, firma z siedzibą w USA, w oświadczeniu określiła ten wymóg jako absurdalny. Zello to aplikacja służąca do komunikacji głosowej za pośrednictwem internetu na zasadzie zbliżonej do krótkofalówek walkie-talkie.

 

PAP, polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie