Reserved wycofuje koszule, które kojarzą się z nazizmem. I przeprasza

Polska
Reserved wycofuje koszule, które kojarzą się z nazizmem. I przeprasza
Internet

W internecie zawrzało, gdy znana polska sieć odzieżowa przedstawiła swój najnowszy model koszuli męskiej z pagonami, zdaniem internautów, do złudzenia przypominającej strój nazistowskiej młodzieżówki - Hitlerjugend. Internauci zwrócili też uwagę, że prezentujący ją młody mężczyzna wyglądem nawiązuje do stylistyki "rasy aryjskiej”. Firma wycofała produkt ze sprzedaży i przeprosiła.

"Koszula o luźnym fasonie, regular fit z dwiema dużymi kieszeniami piersiowymi. Posiada pagony oraz naszywki wpisujące się w militarny trend" - tak opisała w internecie swój produkt firma Reserved.

 

Modna koszula, czy nazistowska ideologia

 

Internauci dostrzegli jednak coś innego: symbole związane z ideologią nazistowską, wojskowe pagony, kolor i krój przypominający koszule Hitlerjugend.

 

Na Facebooku powstała nawet grupa nawołująca do bojkotu marki.

 

- Promowanie stylistyki jednoznacznie kojarzącej się z nazizmem i neonazizmem w kraju, w którym miliony ludzi zginęły przez wyznawców tej zbrodniczej ideologii, zakrawa na kpinę, bo nie możemy uwierzyć, że jest to zabieg nieświadomy. Nawet jeśli jest to wynik głupoty, ignorancja nie jest tu żadnym usprawiedliwieniem. Odczytujemy to jako wyraz serwilizmu wobec obecnej władzy i wspierających ją środowisk skrajnie nacjonalistycznych - napisali organizatorzy bojkotu.

 

"To zestawienie nie powinno się pojawić"

 

Zapytaliśmy przedstawicieli Reserved, czy nie zauważyli niepokojących skojarzeń, a może był to zamierzony reklamowy cel. W odpowiedzi dostaliśmy informację, która pojawiła się również na Facebooku firmy. 

 

"Wojskowe motywy to w tym roku bardzo silny trend. Jedna z męskich koszul i stylizacja, w jakiej zostały pokazane, wzbudziły negatywne skojarzenia. Rzeczywiście wojskowa koszula, ciężkie buty, ogolona na łyso głowa to zestawienie, które  nie powinno się pojawić i za które przepraszamy. Podjęliśmy decyzję o wycofaniu tego modelu ze sprzedaży" - napisało Reserved.

 

 

 

 

polsatnews.pl

jop/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze