Polacy najbardziej ufają Telewizji Polsat i radiu RMF FM. Sondaż CBOS o zaufaniu do tv i radia

Polska
Polacy najbardziej ufają Telewizji Polsat i radiu RMF FM. Sondaż CBOS o zaufaniu do tv i radia
Polsat

Wyniki najnowszego sondażu CBOS, który zapytał ocenę stacji telewizyjnych i radiowych wskazują, że Polacy darzą największym zaufaniem Telewizję Polsat oraz radio RMF FM. Duże spadki zanotowały telewizja publiczna oraz Polskie Radio.

Respondenci byli pytani o ocenę stacji telewizyjnych i radiowych. Najlepiej oceniana jest Telewizja Polsat. Pozytywnie o jej działalności wypowiada się 67 proc. badanych (od września 2016 roku nastąpił spadek ocen pozytywnych o 5 punktów procentowych). Negatywnie Telewizję Polsat ocenia 13 proc. respondentów (spadek o 1 punkt procentowy). Wyrobionej opinii na ten temat nie ma 20 proc. ankietowanych (wzrost o 6 punktów procentowych).


Działalność TVN aprobuje 64 proc. badanych (spadek o 8 punktów), a krytykuje 18 proc. respondentów (wzrost o 2 punkty procentowe). Brak opinii na ten temat deklaruje 18 proc. badanych (wzrost o 6 punktów procentowych).

 

Duży spadek ocen TVP


Zadowoleni z działalności TVP stanowią 55 proc. badanych (spadek o 8 punktów), a niezadowoleni to 31 proc. (wzrost o 3 punkty). 14 proc. nie ma zdania na ten temat (wzrost o 5 punktów procentowych).

 

I dla porównania pod koniec 2011 r. 83 proc. było zadowolonych z pracy TVP (z TVN 83 proc. a Polsatu - 81 proc.).


CBOS zaznacza, że nasilenie krytycyzmu wobec wszystkich trzech stacji zaznacza się od marca zeszłego roku. - Pogorszenie w największym stopniu dotyczy wizerunku TVP - podano.

 

Rozgłośnie radiowe oceniane w większości pozytywnie


W większości pozytywne są również oceny stacji radiowych. Najwyższe noty ma RMF FM - 58 proc. pozytywnych ocen, 5 proc. złych. Radio ZET notuje 51 proc. ocen dobrych i 5 proc złych.


Polskie Radio w tym badaniu nie wypada najlepiej - tylko 45 proc. ankietowanych ocenia je dobrze, 16 proc. - źle.


CBOS zauważa, że w ostatnich sześciu latach najmocniej spadły notowania publicznego radia (z 75 proc. dobrych ocen w 2011 roku do 45 proc. teraz). Stacje komercyjne również straciły, ale mniej: RMF z 73 do 58 proc. Radio ZET - z 71 do 51 proc.

 

Trudna ocena Radia Maryja


Największe podziały wywołuje Radio Maryja. Toruński nadawca ma 21 proc. ocen dobrych i aż 19 - złych. Prawie połowa z wysondowanych przez CBOS nie potrafiła ocenić rozgłośni o. Rydzyka. Stację chwalą najczęściej osoby starsze, emeryci, rolnicy, osoby z niskim wykształceniem i małymi zarobkami.

 

Głosy krytyczne pod adresem rozgłośni płyną przeważnie od ludzi młodych, dobrze wykształconych i zamożnych, o lewicowych poglądach i niepraktykujących religijnie.


Sondaż przeprowadzono w dniach 30 marca-6 kwietnia 2017 roku na liczącej 1075 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.


wirtualnemedia.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie