Ministerstwo Rozwoju: gotówka zbyt wielkim obciążeniem dla gospodarki

Biznes
Ministerstwo Rozwoju: gotówka zbyt wielkim obciążeniem dla gospodarki
Polsat News

Koszt obsługi gotówki w Polsce sięga rocznie 1 proc. PKB, czyli 17 mld zł - powiedział wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński. Jak podkreślił, Ministerstwo wdraża obowiązek akceptacji kart tak, aby konsument miał prawo zapłacić wszędzie bezgotówkowo. Zauważył, że koszty obsługi kart - w przeciwieństwie do obsługi gotówki - są znikome.

- W Polsce obrót bezgotówkowy to ok. 8 proc. wszystkich transakcji. Ponad 90 proc. to gotówka - powiedział wiceminister. - Tymczasem gotówka generuje bardzo wysokie koszty dla gospodarki. W ocenie Banku Światowego czy OECD, dla Polski wynoszą one ok. 1 proc. PKB. Rocznie za obrót gotówkowy płacimy więc 17 mld zł. W kwocie tej mamy produkcję banknotów, liczenie, przewożenie, przechowywanie. A wydaje nam się, że obrót gotówką nic nie kosztuje - mówił.

 

Fundusz dotujący terminale

 

- Przy obrocie gotówkowym trudno o cyfrową gospodarkę, a to jeden z naszych priorytetów - zaznaczył - Tylko wydaje nam się, że gotówka jest za darmo, a karty są drogie. W rzeczywistości tak nie jest - powiedział.

 

Kościński przypomniał też, że na gotówce żeruje szara strefa.

 

- Chcemy wszystkich przygotować na zmianę. Dlatego w ramach Programu wsparcia obrotu bezgotówkowego powstał fundusz, który w ciągu trzech lat zbierze 600 mln zł. Będzie on dotował terminale POS, które dla małych i średnich firm będą za darmo. Przez minimum rok nie poniosą one też kosztów transakcji - przekazał wiceminister.

 

"Zaczynamy od siebie"

 

Przypomniał, że do końca roku w każdym urzędzie będzie można płacić bezgotówkowo. - Zaczynamy od siebie. A od 1 stycznia 2018 r. będziemy wdrażać rozwiązania na rynku - dodał.

 

Terminal POS to urządzenie służące do kontaktu z bankiem za pośrednictwem centrum autoryzacyjnego na potrzeby płatności kartą płatniczą.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie