"Jesteśmy zdeterminowani". Jaki o reformie wymiaru sprawiedliwości

Polska
"Jesteśmy zdeterminowani". Jaki o reformie wymiaru sprawiedliwości
Polsat News

Wiele osób myślało, że tylko mówimy o zmianach w sądownictwie. Okazuje się, że to się dzieje naprawdę. Jesteśmy zdeterminowani, żeby pierwszy raz przeprowadzić poważną reformę wymiaru sprawiedliwości - powiedział w czwartek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

- Jak mówiliśmy, że chcemy zmienić realnie polskie sadownictwo i wymiar sprawiedliwości, to wszyscy myśleli: "gadają tak jak wszyscy przez 27 lat i nic nie zrobią", a tu się okazuje, że to się dzieje naprawdę - mówił w radiowej Jedynce Jaki, pytany o wprowadzaną przez rząd reformę.

 

Kilkanaście ustaw

 

- Jesteśmy tym razem zdeterminowani, żeby pierwszy raz przeprowadzić poważną reformę sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości - podkreślił Jaki.

 

Dodał, że łącznie składa się na nią kilkanaście ustaw, które już zostały przygotowane. - Jeżeli chcemy odbudować polskie państwo, to musimy rozpocząć od wymiaru sprawiedliwości - zaznaczył.

 

"Krzyk jak przy reformie prokuratury"

 

Wiceminister podkreślił, że kontrowersje towarzyszyły również reformowaniu prokuratury. - Krzyk przy reformie sądowniczej jest dokładnie taki sam, jaki mieliśmy rok temu, kiedy wprowadzaliśmy reformę prokuratury. Wtedy nam mówiono, że łamiemy wszystkie standardy, że łamiemy kręgosłupy prokuratorom, że prokuratura przestanie być niezależna, pisano skargi do Brukseli, mówiono, że ten system nie może działać. Okazało się, że nic z tych złowieszczych przewidywań się nie sprawdziło. Prokuratura działa znacznie lepiej - powiedział Jaki.

 

- Chcemy sprawić, żeby Polska nie była - tak jak do tej pory - państwem bezprawia, tylko żeby była państwem prawdziwej sprawiedliwości - zaznaczył.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie