Wpadka rzecznika Trumpa. Niefortunne porównanie Asada z Hitlerem

Świat
Wpadka rzecznika Trumpa. Niefortunne porównanie Asada z Hitlerem
...

Sean Spicer, kontrowersyjny rzecznik prasowy Białego Domu po raz kolejny znalazł się na pierwszym miejscu doniesień medialnych. Podczas konferencji prasowej pokusił się o niezbyt fortunne porównanie syryjskiego dyktatora Baszara el-Asada z... Hitlerem.

- Nie używaliśmy broni chemicznej podczas II wojny światowej - powiedział Spicer i dla silniejszego efektu dodał: - Nawet ktoś tak odrażający jak Hitler, nie upadł tak nisko aby użyć broni chemicznej.

 

W niewielkiej salce prasowej Białego Domu zapadła grobowa cisza.

 

- Hitler nie upadł tak nisko, żeby użyć broni chemicznej. Co pan przez to rozumie? - zapytała dziennikarka.

 

- Miałem na myśli to, że jeśli chodzi o gaz sarin, on (Hitler - red.) nie stosował gazu wobec swojego narodu w taki sam sposób, jak to robi Asad - tłumaczył się Spicer. Jego dalsze wyjaśnienia były równie niezręczne. Użył m. in. określenia "ośrodki Holokaustu" wobec nazistowskich obozów koncentracyjnych.

 

 

Rzecznik przeprosił

 

Jak powiedział prowadzący jeden z programów telewizji CNN Chris Cillizza, dziennikarze rzucili Spicerowi linę ratunkową, a rzecznik prezydenta zrobił z niej pętlę.

 

Później Spicer przeprosił za "niewłaściwe i nietaktowne nawiązanie do Holokaustu".

 

Sytuację Spicera pogorszył fakt, że w tym roku w Wielkim Tygodniu obchody Wielkanocy zbiegają się z obchodami Paschy, jednego z najważniejszych świąt judaizmu.

 

Aktorka w roli Spicera

 

Demokraci i przedstawiciele organizacji żydowskich zażądali rezygnacji Spicera.

 

Amerykanie natomiast nie mogą się doczekać kolejnego epizodu legendarnej "Sobotniej Nocy na Żywo" (Saturday Night Live), programu satyrycznego nadawanego nieprzerwanie od roku 1975.

 

W tym programie Seana Spicera gra bardzo popularna amerykańska aktorka komediowa Melissa McCartney, a cały program dzięki nowej administracji przeżywa drugą młodość.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie