Wiceszef kancelarii prezydenta: nie powinno być tak, że w jakimkolwiek zakresie polityka dotyka polskiej armii

Polska

- Generałowie mieli i mają dostęp do prezydenta, i mają prawo, i obowiązek sygnalizować wszystkie kwestie związane z ich doraźnymi problemami. Prezydent powiedział, (…) że nie może być tak, że wojskowi się zajmują polityką. Od polityki są politycy, a wojskowi są od tego, żeby zapewnić nam bezpieczeństwo - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha.

Prezydent Andrzej Duda w środę w Warszawie uczestniczył w odprawie kadry kierowniczej MON i sił zbrojnych.


Po tym spotkaniu prezydent wyraził nadzieję, że wszelkie ewentualne wątpliwości kadrowe - jeśli powstaną - będą rozwiązywane normalną drogą, "a nie dymisji, o których mówi się oficjalnie - w mediach. Ci, którzy te dymisje składają mówią, że są to dymisje z powodów rodzinnych - natomiast w kuluarach, jak słyszeliśmy niejednokrotnie, podają zupełnie inne powody"


- Trzeba mieć taką odwagę cywilną, żeby rozumieć swoją rolę, a po drugie, żeby mówić prawdę. I ja tej prawdy oczekuję, choćby to była prawda najtrudniejsza - powiedział prezydent po odprawie.


- Jeszcze raz powtarzam - żołnierze nie są politykami. Dymisje składają z przyczyn politycznych - politycy. Żołnierze są od dowodzenia armią, są również od zgłaszania swoich sugestii - podkreślił Duda.


"Żołnierze mają prawo do kontaktu z prezydentem"


Jak powiedział Mucha, "prezydent powiedział z ogromną estymą i szacunkiem o służbie żołnierzy dla Rzeczypospolitej".


- Żołnierze, generałowie, oficerowie mają prawo do kontaktu z prezydentem. Nie powinno być tak, że w jakimkolwiek zakresie polityka dotyka polskiej armii - zaznaczył Mucha.


- Ta wypowiedź prezydenta, że jego drzwi są otwarte i że jest zainteresowany stałą rozmową i sygnałami dotyczącymi kondycji polskiej armii, to wypowiedź potwierdzająca to, co się dzieje pozytywnego w polskiej armii - powiedział prezydencki minister.


"Nie ma żadnego topora wojennego"


Jak dodał, "Zwierzchnik Sił Zbrojnych interesuje się problemami polskiej wojskowości i jest w tej sferze bardzo aktywny".


Zapytany przez Beatę Lubecką, czy po dzisiejszym spotkaniu prezydenta z szefem MON topór wojenny został zakopany, Mucha odpowiedział, że "nie ma żadnego topora wojennego i nie ma czego zakopywać".

 

Polsat News, polsatnews.pl

prz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie