Rosną dochody budżetu z VAT. W I kwartale br. wyższe o 40 procent

Biznes
Rosną dochody budżetu z VAT. W I kwartale br. wyższe o 40 procent
Public Domain Pictures/ag gaj

Dochody budżetu państwa z VAT w pierwszym kwartale 2017 r. są wyższe o 40 proc. - poinformował w środę wiceminister finansów Leszek Skiba. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk dodał, że przed Polską jest bezpieczna przyszłość.

Wiceszef resortu finansów podkreślił na środowej konferencji prasowej, że dochody z VAT za marzec były bardzo dobre.

 

- Mamy do czynienia z 40 proc. wzrostem dochodów z VAT w pierwszym kwartale tego roku - dodał.

 

Wiceminister finansów wyjaśnił, że w styczniu, lutym i w marcu pojawiło się jednorazowe zaburzenie dotyczące wpływów z VAT. Wskazał, że chodziło o wprowadzenie odwrotnego obciążenia VAT-em w budownictwie oraz zniesienie kwartalnych rozliczeń dla części firm.

 

- Rzeczywiście to nie jest tak, że taka dynamika 40-proc. może się utrzymać w naturalny sposób - dodał. Według niego bez zmiany stawki VAT utrzymanie takiego wzrostu nie jest możliwe.

 

- Mimo wszystko, celem budżetowym w roku 2017 jest utrzymanie dynamiki co najmniej 11 proc. - wskazał.

 

"Tegoroczny budżet jest bezpieczny"

 

Zdaniem Skiby wzrost dochodów państwa z VAT w pierwszym kwartale pokazuje, że 11-proc. wzrost w kolejnych kwartałach roku jest możliwy do osiągnięcia, nawet jeśli dochody z tego podatku byłyby w kolejnych miesiącach nieco słabsze.

 

Wiceminister zapewnił, że tegoroczny budżet jest bezpieczny, a cel deficytu sektora finansów publicznych w wysokości 2,9 proc. PKB możliwy do osiągnięcia.

 

Obecny na konferencji szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk ocenił, że pierwszy kwartał tego roku jest znakomity dla finansów publicznych. - Dochody podatkowe wzrosły bardzo mocno i to jest wielka radość. Rzeczywiście gospodarka rozwija się bardzo dobrze - powiedział.

 

Zwrócił uwagę ponadto, że różne międzynarodowe instytucje podnoszą oceny polskiej gospodarki. - Należymy do krajów najlepiej rozwijających się w UE o znakomitym wzroście PKB. Przed nami jest bezpieczna przyszłość - zapewnił Kowalczyk.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie