Putin potwierdził gotowość do wznowienia memorandum ws. lotów w Syrii

Świat
Putin potwierdził gotowość do wznowienia memorandum ws. lotów w Syrii
EPA/ALEXEY NIKOLSKY

Prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem potwierdził gotowość Moskwy do wznowienia zawartego z USA memorandum ws. bezpieczeństwa lotów i zapobiegania incydentom w Syrii - powiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Putin potwierdził naszą gotowość, by powrócić do stosowania memorandum, biorąc pod uwagę, że wyraźnie zostanie potwierdzony pierwotny cel działań sił lotnictwa koalicji amerykańskiej oraz lotnictwa Federacji Rosyjskiej w walce z Państwem Islamskim (IS) i Frontem al-Nusra (obecna nazwa: Dżabhat Fatah al-Szam) - powiedział Ławrow na konferencji prasowej z Tillersonem.

 

Dodał, że obie strony potwierdziły wspólne zaangażowanie na rzecz "bezkompromisowej walki z terroryzmem międzynarodowym".

 

Konferencja dotyczyła dwustronnych rozmowów szefów dyplomacji USA i Rosji w Moskwie oraz rozmowach trójstronnych, z udziałem Putina

 

"Nie ma roli dla Asada"

 

- Definitywne rozwiązanie ws. wojny w Syrii nie przewiduje roli dla obecnego prezydenta Baszara el-Asada ani jego rodziny - powiedział z kolei szef dyplomacji USA Rex Tillerson. Asad powinien zostać odsunięty od władzy w sposób uporządkowany - dodał.

 

Sekretarz stanu USA oświadczył, że niedawny atak z użyciem broni chemicznej w Syrii został zaplanowany i przeprowadzony przez syryjskie siły rządowe. - Reżim w Damaszku ponad 50 razy użył bomb chlorowych i broni chemicznej innego rodzaju - powiedział.

 

- Możliwe, że wraz z upływem czasu i gromadzeniem się dowodów przekroczony zostanie próg pozwalający na formalne oskarżenie prezydenta Syrii Baszara el-Asada o zbrodnie wojenne - podkreślił Tillerson

kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze