PO przedstawiła swojego "głównego ekonomistę". Będzie odpowiedzialny za program gospodarczy

Polska
PO przedstawiła swojego "głównego ekonomistę". Będzie odpowiedzialny za program gospodarczy
PAP/Tomasz Gzell

Prof. Andrzej Rzońca został głównym ekonomistą Platformy Obywatelskiej; będzie odpowiedzialny za program gospodarczy w kolejnych miesiącach do wyborów samorządowych i parlamentarnych - poinformował w środę szef PO Grzegorz Schetyna.

"Prof. Andrzej Rzońca przyłączył się dzisiaj do zespołu Platformy Obywatelskiej. Bardzo się cieszę z tego powodu. Prof. Rzońca staje się dzisiaj głównym ekonomistą Platformy Obywatelskiej; będzie odpowiedzialny za program gospodarczy dzisiaj, jutro w następnych miesiącach do wyborów samorządowych i parlamentarnych" - powiedział Schetyna na środowej konferencji prasowej.

 

"Bardzo się cieszę, że możemy być dzisiaj razem. Długo trwały te rozmowy, jak stworzyć podmiotową ekspercką pozycję w Platformie. Wiemy, jak ważny jest program, jak ważna jest odpowiedzialność za finanse publiczne. Nikt lepiej tego nie będzie robił razem z nami z naszym zespołem, niż pan prof. Andrzej Rzońca" - podkreślił lider PO.

 

Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich

 

Jak zauważył, Rzońca jest obecnie przewodniczącym Towarzystwa Ekonomistów Polskich, głównym doradcą rady i zarządu Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR); jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej, stażystą Europejskiego Banku Centralnego i konsultantem w Banku Światowym, jest też byłym członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

 

Obecny na konferencji Rzońca przedstawił "swoją ocenę stanu polskiej gospodarki a także wyzwania, jakie przed nią stoją". "W 2015 roku PiS odziedziczył gospodarkę, która szybko rosła a wzrost jej przyspieszał. Sytuacja na rynku pracy była bardzo dobra" - zaznaczył. Według niego taką sytuację udało się osiągnąć "bez jakiejkolwiek nierównowagi w gospodarce".

 

"Tymczasem w 2016 roku polska gospodarka zamiast dalej przyspieszać wyraźnie spowolniła" - mówił. Według niego przyczyną tego było załamanie się inwestycji. "Przejęcie władzy przez PiS okazało się dla inwestycji większym wstrząsem niż globalny kryzys finansowy, czy też kryzys zadłużeniowy w strefie euro" - powiedział prof. Rzońca.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze