Zdewastowali 130 zabytkowych nagrobków. Wandale mają 11 i 12 lat

Polska

Policja od kilku tygodni szukała sprawców, którzy zdewastowali ponad 130 zabytkowych, XIX-wiecznych nagrobków. Teraz już wiadomo, że to troje jedenasto- i dwunastoletnich dzieci. Straty idą w dziesiątki tysięcy złotych.

Połamane, powyrywane i poprzewracane płyty nagrobne. To właśnie efekt działań nastolatków.


- To jest po porostu niewybaczalne i należy ścigać takich łobuzów. Jestem zbulwersowana - mówi mieszkanka Szczecina Józefa Ołowska.


Sprawcy mają od 11 do 12 lat i przyznali się do winy. Wpadli między innymi dlatego, że swoim wyczynem pochwalili się w internecie. Teraz całą trójkę czeka kara.

 

Nagrobki połamane, część powyrywana z fundamentami 


- Sąd rodzinny ma różny wachlarz ośrodków wychowawczych np. upomnienie, nagana czy tez nadzór kuratora - wyjaśnia asp. sztab. Anna Gembala ze szczecińskiej policji.


- Nagrobki zostały zdemolowane, 130 zostało połamanych, część została powyrywana wręcz z fundamentami i to miejsce już nie przypomina tego które przypominało przed paroma miesiącami - mówi Andrzej Kus z Zakładu Usług Komunalnych.

 

Koszt stworzenia lapidarium wyniósł blisko 600 tys. zł

 

Lapidarium przy ulicy Ostrowskiej leży na terenie cmentarza, który powstał w XIX w. i funkcjonował do 1939 r. Jesienią ub.r. lapidarium zostało otworzone po gruntowej przebudowie parku. Podczas prac m.in. odnowiono zabytkowe pomniki, ustawiono ławki oraz zamontowano 300 nagrobków. Miasto wydało na ten cel blisko 600 tysięcy złotych.

 

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy miejsce zostało trzykrotnie zdewastowane. Niewykluczone, że teraz koszty remontu będą musieli pokryć rodzice małoletnich wandali.

 

Polsat News

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie