Uzbek aresztowany w Sztokholmie w związku z zamachem przyznał się do winy

Świat
Uzbek aresztowany w Sztokholmie w związku z zamachem przyznał się do winy
PAP/EPA/Jonas Ekstromer
Uzbek chciał adwokata-muzułmanina. Zeznaje tylko przez tłumacza, a przed sądem milczał.

Główny podejrzany o przeprowadzenie piątkowego ataku w Sztokholmie, Uzbek Rachmat Akiłow, "przyznał się do popełnienia zbrodni terroru" - oświadczył we wtorek podczas przesłuchania w sądzie jego adwokat Johan Eriksson. W zamachu zginęły cztery osoby.

Akiłow był obecny na przesłuchaniu, jednak sam przed sądem nie zeznawał. Eriksson, przydzielony mu adwokat z urzędu, powiedział, że jego klient uznaje decyzję o aresztowaniu.

 

Chciał adwokata-muzułmanina

 

Agencja Reutera podkreśliła, że Akiłow wnosił, aby jego obrońcą był sunnita, jednak sąd odrzucił jego prośbę.

 

Sąd ponadto pozytywnie rozpatrzył wniosek prokuratury o pozostawienie Akiłowa w areszcie. Agencja AFP zapowiadała wcześniej, że mężczyzna we wtorek powinien usłyszeć formalne zarzuty.

 

Do budynku skutego kajdankami Akiłowa eskortowała policja. Siedziby sądu pilnują uzbrojeni funkcjonariusze, okolica została zamknięta dla ruchu drogowego. To w Sztokholmie bezprecedensowe środki bezpieczeństwa - pisze AFP.

 

Uzbek zeznaje przez tłumacza

 

Agencja podkreśla, że podejrzany słabo mówi po szwedzku i korzysta z pomocy tłumacza.

 

39-letni Akiłow jest pracownikiem fizycznym o nieuregulowanej sytuacji prawnej w Szwecji. Jak podawały tamtejsze media, już wcześniej przyznał się do kradzieży ciężarówki rozwożącej piwo, którą następnie usiłował rozjechać przechodniów na głównej, wyłączonej z ruchu kołowego ulicy handlowej Sztokholmu, aż uderzył w dom towarowy Ahlens.

 

W 2014 r. Akiłow starał się w Szwecji o prawo stałego pobytu. W czerwcu 2016 r. jego wniosek został odrzucony, a w grudniu miał on dobrowolnie opuścić kraj. W lutym 2017 r. sprawa została przekazana policji; był wówczas poszukiwany przez policję, ale nie udało się go odnaleźć.

 

"Jest zadowolony z tego, co zrobił"

 

Według doniesień mediów Akiłow podczas przesłuchania przez policję powiedział, że "jest zadowolony z tego, co zrobił" i "z dokonania tego, czego chciał dokonać".

 

Według policji Uzbek wyrażał sympatię dla organizacji ekstremistycznych, w tym Państwa Islamskiego (IS). Szwedzki dziennik "Aftonbladet" informował, że mężczyzna mówił, iż dostał od IS bezpośredni "rozkaz" dokonania ataku w Sztokholmie oraz że "bombardowanie Syrii musi się zakończyć". Dotąd jednak żadne ugrupowanie nie przyznało się do zamachu.

 

W związku ze sprawą zatrzymano w niedzielę jeszcze jedną osobę. Szwedzka prokuratura uchyliła areszt zastosowany wobec drugiego podejrzanego w związku z zamachem w Sztokholmie; dowody przeciwko niemu są słabsze, niż sądzono. Mężczyzna nie wyjdzie jednak na wolność z powodu wcześniejszej decyzji o wydaleniu go ze Szwecji. 

 

Wśród czterech ofiar śmiertelnych piątkowego zamachu terrorystycznego w Sztokholmie są obywatel Belgii oraz obywatel Wielkiej Brytanii. Pozostałe dwie osoby to Szwedki. Rany odniosło 15 osób, część z nich pozostaje w szpitalu.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie