Przywrócono ruch na linii kolejowej Opole-Częstochowa

Polska
Przywrócono ruch na linii kolejowej Opole-Częstochowa
PAP/Krzysztof Świderski

We wtorek przywrócono ruch na jednotorowym szlaku kolejowym Opole-Częstochowa w okolicy Schodni, gdzie w piątek doszło do zderzenia Pendolino z ciężarówką - poinformował zespół prasowy PKP PLK S.A.

W piątek 7 kwietnia na przejeździe z sygnalizacją świetlną i dźwiękową na jednotorowym szlaku Chrząstowice - Ozimek doszło do zderzenia pociągu relacji Wrocław Główny - Warszawa Wschodnia ze stojącym na tym przejeździe TIR-em.

 

Według wstępnych ustaleń policji, kierowca ciągnika siodłowego wiozącego na lawecie ciężarówkę zignorował zakaz ruchu ciężarówek i wjechał na niestrzeżony przejazd kolejowy w okolicach Schodni. Obciążony dodatkowym ładunkiem zestaw zablokował się na przejeździe. Kiedy kierowca wysiadł z kabiny, żeby wezwać pomoc, w ciągnik uderzył Pendolino. W wyniku zderzenia rannych zostało 18 osób, z czego siedem z poważnymi ranami przewieziono do szpitali. Uszkodzeniu uległ pociąg, szyny, blisko pięćset podkładów i sieć trakcyjna. Z tego powodu zmianie uległy trasy kilkudziesięciu pociągów.

 

Od godz. 20:30 pociągi kursują według rozkładu jazdy

 

Początkowo wznowienie ruchu na uszkodzonej linii kolejowej planowano na środę. Prace remontowe na uszkodzonym odcinku torowiska prowadzone były bez przerwy. - Dzięki trwającym non stop pracom służb technicznych PKP, służb technicznych PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz PKP Energetyka wznowienie ruchu na tej trasie było możliwe wcześniej niż zapowiadano - wyjaśniła Joanna Kubiak z zespołu prasowego PKP PLK.

 

Dziś od godz. 20.30 pociągi dalekobieżne kursują według rozkładu jazdy, bez zmiany trasy, a pasażerowie pociągów Przewozów regionalnych nie muszą korzystać z autobusowej komunikacji zastępczej. Jako pierwszy zgodnie z rozkładem wyruszył pociąg PKP Intercity IC Wyspiański relacji Przemyśl - Wrocław.

 

Kierowcy prokurator przedstawił zarzut spowodowania katastrofy w ruchu lądowym. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie