"Poroszenko podziękował za nieuznawanie aneksji Krymu". Spotkanie z szefem dyplomacji USA

Świat
"Poroszenko podziękował za nieuznawanie aneksji Krymu". Spotkanie z szefem dyplomacji USA
PAP/EPA/LISELOTTE SABROE

Przed amerykańsko-rosyjskimi rozmowami w Moskwie sekretarz stanu USA Rex Tillerson przeprowadził we wtorek rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Administracja w Kijowie określiła tę rozmowę mianem "konsultacji"

Szef dyplomacji Stanów Zjednoczonych podkreślił, że Waszyngton nie dopuści do żadnego pakietu umów w sprawie rozwiązania sytuacji na Ukrainie i w Syrii - przekazały służby prasowe ukraińskiego prezydenta.

 

Tillerson i Poroszenko omówili sytuację w Donbasie na wschodzie Ukrainy, gdzie od 2014 roku trwa konflikt między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami, oraz sytuację na zajętym w tym samym roku przez Rosję Krymie. Tillerson zapewnił, że USA nalegają na realizację mińskich porozumień w sprawie Donbasu, a przede wszystkim na wstrzymanie walk na linii rozdzielenia w Donbasie.

 

"Bronią wartości demokratycznych"

 

"Prezydent Poroszenko podziękował (USA) za wspieranie Ukrainy w jej walce z rosyjską agresją w Donbasie i za nieuznawanie aneksji Krymu" - czytamy w komunikacie.

 

"Petro Poroszenko podkreślił także, że Ukraina i Stany Zjednoczone razem bronią dziś wartości demokratycznych, które jednoczą nasze kraje, dlatego sankcje (wobec Rosji) powinny zostać zachowane do czasu pełnego przywrócenia jedności terytorialnej Ukrainy" - oświadczyła administracja prezydenta w Kijowie.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze