PO rozpoczyna prace nad projektem ustawy o młodzieży

Polska
PO rozpoczyna prace nad projektem ustawy o młodzieży
PAP/Jacek Turczyk

Stworzenie podstaw polityki na rzecz młodzieży, uczestnictwo młodych ludzi w życiu społecznym i włączenie ich w procesy decyzyjne - to główne założenia projektowanej przez PO ustawy o młodzieży. Politycy PO zapowiedzieli przeprowadzenie konsultacji z organizacjami młodzieżowymi.

Szef PO Grzegorz Schetyna zapewnił na konferencji prasowej, że jego partia "angażuje się w przyszłość młodego pokolenia" i uważa, że w tej kwestii "potrzeba systemu, takiego całościowego spojrzenia".

 

Według Schetyny "nikt tego lepiej nie zrobi, nikt tego lepiej nie przygotuje niż młodzi ludzie".

 

-  Mamy to szczęście, że mamy wielu młodych parlamentarzystów, ale także młodzieżówkę - Młodych Demokratów (...), mamy też wiele aktywności regionalnych, lokalnych - zaznaczył.

 

To wszystko - dodał szef PO - daje szansę, żeby "dla młodych ludzi, ale przede wszystkim razem z nimi" przygotować ustawę, która "pomoże im funkcjonować, pomoże im żyć, otworzy szansę startu po studiach, po szkole (...) da szansę i możliwość dobrego, podmiotowego funkcjonowania w naszym kraju".

 

Szerokie konsultacje z organizacjami młodzieżowymi

 

Poseł PO Arkadiusz Marchewka poinformował, że przy tworzeniu ustawy Platforma chce w poszczególnych regionach przeprowadzić szerokie konsultacje z przedstawicielami organizacji młodzieżowych.

 

- Dziś rozpoczynamy proces tworzenia tej ustawy. Chcemy z młodymi ludźmi skonsultować w jaki sposób ta ustawa ma wyglądać, co jest dla nich najważniejsze - dodał poseł PO.

 

Marchewka podkreślił, że młodzi, to bardzo ważna grupa społeczna.

 

- Musimy doprowadzić do takich działań, aby głos młodych ludzi był lepiej w Polsce słyszany - podkreślił.

 

Stworzenie dialogu z młodymi

 

Dodał, że Platformie zależy na "stworzeniu przestrzeni" do dialogu z młodymi oraz na daniu im szansy przestawiania własnych propozycji oraz na kreowanie polityki.

 

- Jesteśmy przekonani, że musimy stworzyć tę przestrzeń, aby zobowiązać rząd Rzeczpospolitej do tego, by kierował i tworzył regularnie politykę na rzecz młodzieży - powiedział Marchewka. Dodał, że PO chce doprowadzić do tego, żeby Polska miała "jasno zdefiniowaną" politykę młodzieżową.

 

Zwrócił przy tym uwagę, że w innych krajach Europy, jak Niemcy, Czechy, Francja czy Słowacja, funkcjonują ministerstwa, które odpowiadają za koordynację polityki młodzieżowej.

 

- Polityka na rzecz młodzieży to nie tylko sprawa edukacji, ale też sportu, uczelni wyższych, czy też rozpoczynania swojej działalności na rynku pracy - podkreślił.

 

"Włączenie młodych ludzi w procesy decyzyjne"

 

Marchewka wskazał, że projektowana ustawa ma spełniać cztery założenia: stworzenie podstaw polityki na rzecz młodzieży, włączenie ludzi młodych w procesy decyzyjne, uczestnictwo młodzieży w życiu społeczny i stworzenie punktów informacyjnych dla młodzieży.

 

- Chcemy, aby powstała ustawa, która będzie zobowiązywać rząd, by co najmniej raz na cztery lata przygotowywał strategię na rzecz młodzieży. Aby polityka została skoordynowana pomiędzy resortami - podkreślił.

 

Polityk PO dodał, że ustawa miałaby też wprowadzać zasadę sprawdzania oddziaływania tworzonych aktów prawnych na ludzi młodych. Wyraził też nadzieję, że do wakacji powinien zostać przedstawiony finalny projekt ustawy.

 

PAP

jop/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie