Czterej zatrzymani w Kielcach ws. prania brudnych pieniędzy

Polska
Czterej zatrzymani w Kielcach ws. prania brudnych pieniędzy

Mężczyźni podejrzani są o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. Według rzecznika świętokrzyskiej policji Kamila Tokarskiego, do obiegu mogło trafić nawet kilka milionów zł pochodzących z przestępstw.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej już od dłuższego czasu podejrzewali, że na terenie kraju dochodzi do prania brudnych pieniędzy. Jak ustalono, pieniądze pochodziły z Argentyny, Japonii, Szwajcarii i Holandii.

 

- Przelewane były z kont zagranicznych na konta podstawionych osób w naszym kraju, tzw. słupów. One z kolei przekazywały je kurierowi, a ten następnej wyznaczonej osobie - opisywał cały proceder komisarz Tokarski.

 

Zabezpieczono telefony, karty, pieniądze, samochody

 

Policjanci podejrzewają, że do legalnego obrotu mogło zostać wprowadzone nawet kilka milionów zł, które pochodziły z przestępstw. Do pierwszych zatrzymań doszło w piątek w województwach łódzkim i podkarpackim. U czterech osób zabezpieczono telefony komórkowe, karty bankomatowe, dokumenty oraz 120 tys. zł i 4 tys. euro. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono również dwa samochody o wartości 34 tys. zł.

 

Spośród czterech zatrzymanych, dwaj mężczyźni w wieku  29 i 36 lat zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

 

- Usłyszeli zarzuty związane z praniem brudnych pieniędzy. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności" - podkreślił  rzecznik świętokrzyskiej policji.

 

PAP

jop/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie