"Boli mnie serce. Skala lobbingu przekroczyła miary". Gowin o nowelizacji prawa farmaceutycznego

Polska
"Boli mnie serce. Skala lobbingu przekroczyła miary". Gowin o nowelizacji prawa farmaceutycznego
Polsat News

- Mam nadzieję, że ta ustawa zostanie poprawiona w Senacie albo zawetowana przez prezydenta. Działo się wokół niej wiele rzeczy niedobrych. Mam wrażenie, że skala lobbingu tutaj przekroczyła dopuszczalne, przynajmniej moralnie, miary. Racje były bardzo złożone, ale Sejm przegłosował wersję, która bardzo preferuje interes hurtowni leków kosztem pacjentów – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Gowin był pytany w radiowej Jedynce o uchwaloną w piątek przez Sejm nowelizację prawa farmaceutycznego, która przewiduje, że prawo otwierania nowych aptek będą mieli tylko farmaceuci oraz wprowadza ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych aptek.

 

Gowin został zapytany, czy jako liberała gospodarczego w rządzie, "boli go serce" po przyjęciu takich rozwiązań.- Boli mnie serce – odpowiedział wicepremier.

 

"Ustawa Szyszki zawierała pewne luki"


Wicepremier był też pytany o znowelizowane przepisy ustawy o ochronie przyrody dotyczące wycinki drzew na prywatnych gruntach.

 

- Co do zasady reforma ministra Szyszko była słuszna natomiast rzeczywiście zawierała pewne luki, które zostały wykorzystane przez deweloperów. Intencją tej zmiany ustawy wprowadzonej przez ministra środowiska było ułatwienia życia normalnym obywatelom, a nie jakaś masowa wycinka drzew przed wszystkim w dużych miastach. To zostało skorygowane moim zdaniem we właściwy sposób - ocenił Gowin.

 

W piątek Sejm znowelizował ustawę o ochronie przyrody, zaostrzając obowiązujące od nowego roku prawo. Po zmianie przepisów właściciel nieruchomości będzie musiał zgłosić chęć usunięcia drzewa do urzędu gminy.


"Czekam na stanowisko prokuratury"


Zapytany o ustalenia podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, która w poniedziałek przedstawiła wyniki swoich prac, Gowin odpowiedział: "nie jestem w najmniejszej mierze ekspertem od takich spraw".

 

- Sformułowana została wczoraj pewna hipoteza (...). Teraz do tej hipotezy będą się odnosić inne zespoły naukowców, eksperci a przede wszystkim prokuratura. Czekam zwłaszcza na stanowisko prokuratury, która wysłała próbki, cząstki samolotu do badań w zagranicznych laboratoriach - powiedział Gowin.

 

Pytany, czy poniedziałkowa konferencja podkomisji była przełomem, odparł, że jest to ważna konferencja, ponieważ "przedstawiono bardzo spójnie uzasadnianą hipotezę. - O przełomie będziemy mogli mówić dopiero wtedy, kiedy w taki bądź inny sposób odniesie się do tego prokuratura - zaznaczył.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie