Artykuły o fundacji Trumpa i ujawnienie Panama Papers. Przyznano Nagrody Pulitzera

Świat
Artykuły o fundacji Trumpa i ujawnienie Panama Papers. Przyznano Nagrody Pulitzera
PAP/EPA/JEFFERSON SIEGEL / HANDOUT
Dziennikarze "New York Daily News" świętują wygraną.

Dziennikarz "Washington Post" David Fahrenthold znalazł się wśród tegorocznych laureatów prestiżowej Nagrody Pulitzera za serię artykułów o działalności charytatywnej obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa. Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) zostało uhonorowane za ujawnienie dokumentów i informacji dotyczących afery Panama Papers.

Fahrenthold ujawnił, że "wiele deklaracji dotyczących działalności filantropijnej, jakie Trump wygłaszał przez lata, było przesadzonych, a często wcale nie chodziło o działalność filantropijną" - napisał dziennik na swojej stronie.

 

Dziennikarz "WP" odkrył m.in., że Trump wydał 20 tys. dolarów, które należały do jego fundacji charytatywnej, na własny portret.

 

Teksty Fahrentholda zostały nagrodzone w kategorii "informacje krajowe" (national reporting).

 

"Dziennikarstwo w służbie publicznej"


Wśród ogłoszonych w poniedziałek laureatów znalazł się także nowojorski tabloid "New York Daily News" oraz ProPublica, platforma internetowa specjalizująca się w dziennikarstwie śledczym.

 

Zostały wspólnie nagrodzone w kategorii "dziennikarstwo w służbie publicznej" (public service journalism) za serię tekstów o nadużyciach władz Nowego Jorku, prowadzących do nielegalnych eksmisji.

 

Trzy nagrody dla "New York Times"


Trzy wyróżnienia otrzymał dziennik "New York Times", m.in. za zdjęcia i reportaże. Wśród laureatów znalazły się także niewielkie dzienniki takie jak "Charleston Gazette-Mail" z Wirginii Zachodniej i "East Bay Times" z Kalifornii.

 

W dziedzinie literatury Nagrodę Pulitzera otrzymał amerykański pisarz Colson Whitehead za powieść "The Underground Railroad".

 

Nagroda Pulitzera przyznawana jest w 21 kategoriach w dziedzinie dziennikarstwa, literatury, dramaturgii i muzyki.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie