4 marca proces Janukowycza ws. zdrady państwa

Świat
4 marca proces Janukowycza ws. zdrady państwa
Flickr.com/skhakirov/CC BY-SA 2.0

Zaoczny proces oskarżonego o zdradę państwa byłego prezydenta Ukrainy, zbiegłego do Rosji Wiktora Janukowcza, rozpocznie się 4 maja - poinformowała we wtorek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na służby sądowe.

Rozprawa odbędzie się w sądzie rejonowym w dzielnicy Obołoń. Sprawę będzie rozpatrywało kolegium złożone z trzech sędziów.

 

W listopadzie ub. roku prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko poinformował Janukowycza, że jest podejrzany o zdradę państwa. Oficjalną informację przekazał mu ustnie, za pośrednictwem łącza wideo, gdy Janukowycz był w sądzie w rosyjskim Rostowie nad Donem.

 

- Informuję, że jest pan podejrzany o popełnienie zdrady państwa i współdziałanie wraz z przedstawicielami władz Federacji Rosyjskiej na rzecz zmiany granic państwowych Ukrainy - mówił Łucenko.

 

Interfax-Ukraina przypomina, że obrona Janukowycza utrzymywała, iż akt oskarżenia nie został mu wręczony w należny sposób, a więc przekazanie jego sprawy do sądu jest niezgodne z prawem. W końcu marca Sąd Apelacyjny w Kijowie oświadczył, że rozprawa jednak się odbędzie.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie