Zaprzysiężony nowy sędzia Sądu Najwyższego USA. Przeforsowany przez Trumpa

Świat
Zaprzysiężony nowy sędzia Sądu Najwyższego USA. Przeforsowany przez Trumpa
PAP/EPA/JIM LO SCALZO/

Neil Gorsuch został w poniedziałek zaprzysiężony w Białym Domu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Gorsuch objął stanowisko sędziego 9-osobowego Sądu Najwyższego, które było nieobsadzone od śmierci w ubiegłym roku Antonina Scalii.

Neil Gorsuch został 113. sędzią najważniejszej w USA instytucji wymiaru sprawiedliwości.

 

- Zawsze słyszałem, że najważniejszym zadaniem, przed jakim staje prezydent Stanów Zjednoczonych, jest mianowanie ludzi, miejmy nadzieję, że wielkich, tak jak w tym przypadku do Sądu Najwyższego USA, i mogę powiedzieć, że jest to wielki zaszczyt  - mówił podczas uroczystości prezydent USA Donald Trump.

 

Według niego sędzia Gorsuch jest osobą o nieskazitelnym charakterze i najwyższych kwalifikacjach, która będzie stała na straży amerykańskiej konstytucji.

 

Trump podkreślił, że jest pewien, iż Gorsuch będzie interpretował prawo zgodnie z konstytucją i stał na jej straży, bez względu na jego osobiste przekonania. Podkreślił także, że rolą sędziego jest bycie bezstronnym strażnikiem ustawy zasadniczej, tak by chroniła ona obywateli. Sędzia ma przestrzegać prawa, a nie być ponad nim - dodał.

 

Gorsuch został zaprzysiężony przez sędziego Anthony Kennedy'ego.

 

Przeforsowany w senacie

 

W piątek amerykański Senat zatwierdził kandydaturę Gorsucha na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego. Wybrano go zwykłą większością głosów, stosunkiem 54 "za" do 45 "przeciw".

 

Aby doprowadzić do zatwierdzenia nominacji Gorsucha, Republikanie zastosowali tzw. opcję nuklearną i zmienili regulamin Senatu.

 

Ministerialne nominacje są zatwierdzane zwykłą większością co najmniej 51 głosów w 100-osobowym Senacie, a Republikanie dysponują w tej izbie 52 głosami. Natomiast nominacja do Sądu Najwyższego była zatwierdzana - z racji roli tego sądu i faktu, że jego sędziowie funkcję sprawują dożywotnio - kwalifikowaną większością co najmniej 60 głosów.

 

49-letni Neil Gorsuch jest najmłodszym sędzią Sądu Najwyższego w ostatnich 25 latach. Funkcja ta jest sprawowana dożywotnio, a wyroki nie podlegają apelacji. W związku z tym Gorsuch może mieć wpływ na werdykty Sądu Najwyższego przez wiele lat, a tym samym na system polityczny i społeczeństwo amerykańskie.

 

Gorsuch wcześniej piastował stanowisko sędziego federalnego sądu apelacyjnego w Denver. Od czasu śmierci Scalii Sąd Najwyższy orzekał w niepełnym, ośmioosobowym składzie.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie