Szwedzi minutą ciszy uczcili ofiary zamachu w Sztokholmie

Świat
Szwedzi minutą ciszy uczcili ofiary zamachu w Sztokholmie
PAP/EPA/NOELLA JOHANSSON/

Szwecja uczciła w poniedziałek minutą ciszy ofiary piątkowego zamachu terrorystycznego w Sztokholmie. Uroczysta ceremonia z udziałem członków rodziny królewskiej, ministrów, parlamentarzystów i korpusu dyplomatycznego odbyła się przy stołecznym ratuszu.

Flagi na budynku będącym siedzibą władz miejskich Sztokholmu opuszczono do połowy masztu. W uroczystości udział wzięli król Karol XVI Gustaw, królowa Sylwia, następczyni tronu księżniczka Wiktoria, książę Karol Filip oraz premier Stefan Loefven. O tej samej godzinie hołd ofiarom złożyli Szwedzi w całym kraju.

 

W czasie ceremonii do zebranych przemawiał szef rządu, zapewniając: "Nigdy nie ustąpimy przed terroryzmem. Przejdziemy przez to razem". Z kolei burmistrz Sztokholmu Karin Wanngard powiedziała: "Nigdy nie ustąpimy przed przemocą, nie pozwolimy, by wygrał terroryzm".  - Sztokholm pozostanie otwartym i tolerancyjnym miastem - zapewniła.

 

W niedzielę nieopodal miejsca piątkowego zamachu zebrały się na manifestacji solidarności dziesiątki tysięcy ludzi.

 

4 ofiary śmiertelne, 15 osób rannych

 

W przeprowadzonym przy pomocy ciężarówki zamachu terrorystycznym w centrum Sztokholmu zginęły cztery osoby, w tym obywatel Belgii oraz obywatel Wielkiej Brytanii; pozostałe ofiary śmiertelne to Szwedzi. W wyniku ataku rannych zostało 15 osób; w szpitalu pozostaje jeszcze ok. 10.

 

Zatrzymany przez policję sprawca zamachu to 39-letni Uzbek Rachmat Akiłow, który miał być wydalony ze Szwecji. W czasie przesłuchania powiedział m.in., że "jest zadowolony z tego, co zrobił".

 

PAP, polsatnews

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie