"Wybuch gazu" - biegły o najbardziej prawdopodobnej przyczynie zawalenia kamienicy w Świebodzicach

Polska

Wybuch gazu to najbardziej prawdopodobna przyczyna zawalenia kamienicy w Świebodzicach - informują przedstawiciele komisji badającej przyczyny katastrofy. Pod gruzami dwukondygnacyjnego budynku w sobotę zginęło sześć osób w tym dwoje dzieci.

Inspektorzy nadzoru budowlanego, policjanci i prokuratorzy od rana przeszukiwali w poniedziałek gruzowisko. Szukali śladów, które pomogłyby ustalić przyczyny katastrofy. Mogli wejść i rozpocząć pracę dopiero, gdy zakończono akcję ratunkową.

 

Wstępny, ale najbardziej prawdopodobny powód

 

Przedstawiciele komisji badającej przyczyny katastrofy podkreślają, że wybuch gazu to wstępny, ale najbardziej prawdopodobny powód zawalenia się kamienicy.

 

- Na chwilę obecną wybuch gazu poprzez niekontrolowany wypływ z instalacji, w którymś z mieszkań - powiedział o wstępnych ustaleniach przyczyn zawalenia budynku pracujący na miejscu biegły.

 

W podobnym tonie już w sobotę wypowiadali się świadkowie zdarzenia i mieszkańcy sąsiednich domów.

 

- Huk i rozbłysk wybuchu był na tyle potężny, że rozjaśniło pomieszczenie z drugiej strony, wybiegłem szybko zobaczyć co się wydarzyło. Zobaczyłem zawalony budynek. To była chwila moment w której wszystko leżało na ziemi - powiedział świadek zdarzenia.

 

Po wstępnych ustaleniach biegłych, prokuratura zdecydowała o wszczęciu śledztwa "w sprawie sprowadzenia zdarzenia, które zagrażało zdrowiu i życiu wielu osób oraz mieniu wielkich rozmiarów w postaci eksplozji materiałów łatwopalnych i zawalenia się budynku wielorodzinnego". Na razie śledztwo prowadzone jest w sprawie, nikt nie usłyszał zarzutów.

 

- Podjęliśmy kroki. Prokuratura razem z policją w celu zabezpieczenia całej dokumentacji technicznej budynku zarówno tej znajdującej się u zarządcy jak i tej znajdującej się w gminie jak i w inspektoracie nadzoru budowlanego - komentował Tomasz Orepuk z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

 

Wypłata zasiłków

 

Gmina rozpoczęła w poniedziałek wypłatę zasiłków po 6 tysięcy złotych dla każdej z pięciu poszkodowanych rodzin. Pracownicy MOPS cały czas są w kontakcie z osobami potrzebującymi wsparcia i opieki.

 

Władze Świebodzic wyremontują dla poszkodowanych mieszkania zastępcze.

 

- Jest bardzo miły odzew. Dary napływają  ze strony okolicznych mieszkańców, a nawet z całej Polski, więc myślę, że szybko te mieszkania uda się wyposażyć i będą ci państwo mogli zamieszkać - wyjaśniła Agnieszka Bielawska-Pękala z Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.

 

Polsat News, polsatnews.pl

 

 

jop/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie