Niemcy: 16-letni Syryjczyk skazany za przygotowywanie zamachu

Świat
Niemcy: 16-letni Syryjczyk skazany za przygotowywanie zamachu
pixabay/Daniel_B_photos/Public Domain/

Sąd w Kolonii skazał na 2 lata więzienia 16-letniego uchodźcę syryjskiego za przygotowywanie zamachu bombowego. Nastolatek nie przyznał się do winy. Obrona wnosiła o uniewinnienie.

Prokuratura wykazała, że na internetowym czacie "z osobą z Izraela powiązaną z Państwem Islamskim" Syryjczyk wyraził gotowość zbudowania bomby.

 

Ogłaszając wyrok, sędzia zaakcentowała, że plany zamachu przygotowywanego przez nastolatka były dopiero w bardzo wczesnym stadium i że nie było konkretnego zagrożenia dla ludności.

 

Nastolatka aresztowano we wrześniu ubiegłego roku w ośrodku dla uchodźców. Proces, z uwagi na młody wiek oskarżonego, odbywał się przy drzwiach zamkniętych.

 

Był "wyjątkowo osamotniony"

 

Przez kilka miesięcy Syryjczyk był poddawany obserwacji psychiatrycznej, ale - jak informuje agencja dpa - nie stwierdzono u niego żadnych poważnych zaburzeń.

 

Sąd wziął pod uwagę, że młody Syryjczyk był "wyjątkowo osamotniony", kiedy zwrócił się ku dżihadystom. Nie zdecydowano się jednak na zawieszenie wykonania kary z uwagi na stopień radykalizacji skazanego.

 

Wyrok nie jest prawomocny. Obrona zapowiedziała apelację.

 

polsatnews.pl

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie