Białoruski Kanał Augustowski i Grodno zachęcają turystów

Kultura
Białoruski Kanał Augustowski i Grodno zachęcają turystów
flickr/Mariusz Chilmon/CC BY 2.0/

50 km nowych ścieżek rowerowych w białoruskiej części Kanału Augustowskiego i możliwość bezwizowego przekroczenia granicy kajakiem, pieszo lub na rowerze od 28 kwietnia - władze obwodu grodzieńskiego przygotowują się do rozpoczęcia sezonu turystycznego.

"Przed rozpoczęciem sezonu przygotowujemy 50 km tras rowerowych" - poinformowała białoruska agencja informacyjna BiełTA, powołując się na Departament Sportu i Turystyki władz obwodu grodzieńskiego.

 

"Od 28 kwietnia rozpocznie funkcjonowanie przejście graniczne Rudawka-Lesnaja na polsko-białoruskiej granicy na Kanale Augustowskim. W tym sezonie działać będzie ono nie tylko jako przejście wodne, ale także piesze i rowerowe" - potwierdził departament.

 

Jak poinformowano, trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia ścieżek; w minionych dniach testowali je przedstawiciele lokalnych władz.

 

5-dniowy ruch bezwizowy

 

26 października ubiegłego roku białoruskie władze wprowadziły w parku „Kanał Augustowski”, w Grodnie i wyznaczonych regionach obwodu grodzieńskiego pięciodniowy ruch bezwizowy. Obywatele Polski i innych krajów mogą przekroczyć polsko-białoruską granicę bez wizy przez przejście graniczne Kuźnica Białostocka-Bruzgi, a w sezonie letnim także przez przejście sezonowe Rudawka-Lesnaja w pobliżu śluzy Kurzyniec.

 

Warunkiem skorzystania z trybu bezwizowego jest wykupienie usługi turystycznej u jednego z białoruskich operatorów i uzyskanie na tej podstawie specjalnego dokumentu, który uprawnia do przekroczenia granicy.

 

Jak mówił w rozmowie z Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa podlaskiego, od 28 kwietnia do 3 maja władze polskiego regionu wraz z władzami obwodu grodzieńskiego planują "hucznie rozpocząć sezon turystyczny na Kanale Augustowskim, organizując Wielką Majówkę", w ramach której odbędzie się inauguracja przejścia sezonowego Rudawka-Lesnaja.

 

BiełTA informuje, że od początku obowiązywania ruchu bezwizowego region odwiedziło ponad 8,4 tys. turystów z 36 krajów.

 

PAP, polsatnews.pl

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie