Będzie pomorski Rower Metropolitalny. Ruszy w pełni latem 2019 roku

Polska
Będzie pomorski Rower Metropolitalny. Ruszy w pełni latem 2019 roku
Flickr/Tom Marvel/CC BY 2.0/

Przedstawiciele 14 pomorskich samorządów, w tym Trójmiasta, podpisali w umowę, według której na ich terenie powstanie System Roweru Metropolitalnego. Ma on składać się z ok. 3,5 tys. jednośladów wyposażonych m.in. w GPS i kosztować 21,5 mln zł.

Umowę podpisano w gdańskiej siedzibie stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot; organizacja ta zajmie się w imieniu gmin przygotowaniem projektu.

 

Jak poinformował w poniedziałek Krzysztof Perycz-Szczepański, koordynujący projekt w stowarzyszeniu, na system złożyć się ma około 3,5 tys. rowerów oraz 7 tys.  stojaków rowerowych. Część stojaków zostanie zainstalowana w sąsiedztwie dworców kolejowych lub autobusowych, służących jako punkty do dogodnych przesiadek ze środków transportu publicznego do innych pojazdów.

 

Perycz-Szczepański zaznaczył, że ma to być systemem IV generacji, co oznacza m.in., że pojazdy zostaną wyposażone w GPS, elektrozamki i alarmy. GPS ułatwi lokalizowanie pojazdów zarówno użytkownikom, jak i operatorom. Do obsługi systemu konieczny będzie jednak zaawansowany system informatyczny.

 

Jesienią 2018 pilotaż, latem 2019 cały system

 

Jesienią 2018 roku stowarzyszenie planuje pilotażowe uruchomienie projektu, z mniejszą niż docelowo przewidziana liczbą rowerów i stojaków, co ma pozwolić przetestować system przed jego ostatecznym uruchomieniem, planowanym na lato 2019 r.

 

- Jednolity system działający w 14 gminach będzie dużym ułatwieniem z punktu widzenia mieszkańców: czy pożyczymy rower w Gdańsku, czy w Rumi, nie będziemy musieli zastanawiać się, jak ten system funkcjonuje i jak wypożyczyć rower. To będzie bardzo wygodne. Poza tym lokalizacja stojaków przy węzłach integracyjnych pozwoli bardzo dobrze łączyć podróże na rowerze z podróżami komunikacją publiczną - powiedział Perycz-Szczepański.

 

Koszt to 21,5 mln zł

 

System Roweru Metropolitalnego będzie finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego w ramach mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Koszt projektu oszacowano na 21,5 mln zł, z czego w RPO zarezerwowano 17,2 mln zł. Pozostała kwota - w sumie 4,3 mln zł, będzie wkładem własnym gmin partnerskich.

 

Chęć przystąpienia do projektu roweru metropolitalnego zadeklarowały miasta: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Reda, Rumia, Pruszcz Gdański, Tczew i Puck oraz gminy: Żukowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Kartuzy i Władysławowo.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!