3,5 roku więzienia dla 66-latka za czyny pedofilskie

Polska
3,5 roku więzienia dla 66-latka za czyny pedofilskie
Polsat News

Karę 3,5 roku pozbawienia wolności wymierzył Sąd Okręgowy w Toruniu 66-letniemu mężczyźnie, który miał doprowadzić dwie dziewczynki - młodsze niż 15 lat - do poddania się "innym czynnościom seksualnym". Po jej odbyciu trafi do zakładu psychiatrycznego.

Do zdarzenia doszło 9 maja 2016 r. w miejscowości Święte w gminie Łasin w województwie kujawsko-pomorskim. Roman M. miał w tamtejszym parku całować nastolatki i dotykać w miejscach intymnych.  Oba czyny sąd uznał za ciąg przestępstw. W momencie ich popełniania miał "ograniczoną w stopniu znacznym zdolność pokierowania swoim postępowaniem".

 

Na poczet kary 66-latkowi zaliczono okres tymczasowego aresztowania, który trwał od 12 maja 2016 r. Orzeczony został wobec niego również zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi i zbliżania się do nich na odległość mniejszą niż 20 metrów przez 10 lat. Po odbyciu kary pozbawienia wolności zostanie umieszczony w zakładzie psychiatrycznym.

 

Według sądu "kara jest adekwatna"


Jak powiedział na sali rozpraw sędzia Piotr Szadkowski, w trakcie procesu - w porównaniu z aktem oskarżenia - skorygowano zarzuty w odniesieniu do możliwego użycia przemocy czy gróźb w stosunku do jednej z pokrzywdzonych. Ponieważ nie doszło do takich zachowań, nastąpiła zmiana kwalifikacji prawnej czynu.

 

-  Kara 3,5 roku pozbawienia wolności jest zdaniem sądu adekwatna. Należy pamiętać bowiem, że oskarżony nie dopuścił się aktów obcowania płciowego. Fakt zgody małoletnich pokrzywdzonych nie czyni oczywiście jego zachowania bezkarnym, stąd jest wyrok skazujący - dodał sędzia.

 

Proces oraz pełne uzasadnienie wyroku były niejawne.

 

PAP, polsatnews.pl

 

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie