Zrobili ucho z fragmentu skroni. Pionierska operacja w Krakowie

Technologie

Urodził się bez ucha, ale już je ma. Lekarze ze szpitala imienia Ludwika Rydygiera w Krakowie zrekonstruowali narząd słuchu 15-letniemu Michałowi. Chłopak słyszy już pierwsze dźwięki.

Michał Wełna urodził się bez prawego ucha, przewodu słuchowego i z niedorozwiniętym uchem środkowym. Naprawienie tego, co zepsuła natura, było ważne nie tylko ze względów estetycznych.

 

- Nie zawsze da się wyłapać coś z hałasu. Ciężko też określić, z której strony dobiega dźwięk. To jest trochę niebezpieczne, bo nie wiadomo, z której strony nadjeżdża samochód - wyjaśnił Michał.

 

Lekarze trzy razy próbowali rekonstruować ucho, ale metoda tradycyjna, z wykorzystaniem chrząstek żebra, nie przyniosła żadnych efektów.

 

Pierwsza taka operacja w Polsce

 

Wtedy pojawił się pomysł na nowatorską operację w krakowskim szpitalu Ludwika Rydygiera. Rekonstrukcję oparto na poliuretanowym implancie pokrytym unerwionym płatem pobranym z okolicy skroni. Wszystko pokrywa przeszczepiona skóra. 

 

- Wywierciliśmy przewód słuchowy zewnętrzny, odtworzyliśmy szczątkową jamę bębenkową, oczyściliśmy ją z patologicznych zmian. Stworzyliśmy warunki do dobrego słyszenia - wyjaśnił doktor Piotr Łach, koordynator oddziału laryngologii w szpitalu im. Rydygiera w Krakowie. To pierwszy taki zabieg w Polsce.

 

Od operacji minęło kilka dni. Już wiadomo, że sukces jest ogromny. Michał na operowane ucho słyszy.

 

Polsat News

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie