Onet: podkomisja smoleńska pokaże dowody na rozpad Tu-154 w powietrzu

Polska
Onet: podkomisja smoleńska pokaże dowody na rozpad Tu-154 w powietrzu
Polsat News

Błędne naprowadzanie przez rosyjskich kontrolerów polskiego Tu-154 oraz rozpad samolotu w powietrzu w odległości 900 metrów od pasa startowego lotniska Siewiernyj - takie wnioski ze swoich prac ma według portalu onet.pl przedstawić w poniedziałek podkomisja smoleńska. Dziennikarze informują, że "dotarli do fragmentu blisko godzinnego filmu", który pokaże podkomisja w 7. rocznicę katastrofy.

W poniedziałek 10 kwietnia powołana przez szefa MON Antoniego Macierewicza podkomisja do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej przedstawi rezultaty swojej ponadrocznej pracy. Posiedzenie ma się rozpocząć o godz. 15 w klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

 

Macierewicz o "wstępnym podsumowaniu prac"

 

Szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział, że podkomisja przedstawi m.in. "wstępne podsumowanie prac", "najważniejsze doświadczenia, najważniejsze eksperymenty zrobione zarówno w polskich uczelniach, ośrodkach naukowych, jak i w amerykańskich i angielskich" - powiedział w niedzielę minister w TV Republika.

 

Podkomisja ma też pokazać "materiał dowodowy ściśle związany z pracą prokuratury i z tymi wnioskami, do których doszła prokuratura, które mają bazę właśnie w tym materiale dowodowym, pokazującym, w jaki sposób - a w tej sprawie dotychczas była znana tylko skromna ilość faktów - Rosjanie naprowadzali fałszywie Tu-154" - mówił Macierewicz.

 

"Błędnie naprowadzany przez rosyjskich kontrolerów"

 

Portal Onet.pl podał w niedzielę, że "dotarł do fragmentu blisko godzinnego filmu", który w poniedziałek przedstawić ma podkomisja. "Z przeprowadzonych najważniejszych eksperymentów ma wynikać, że polski samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie uległ częściowej defragmentacji w odległości 900 metrów od linii pasa startowego lotniska w Smoleńsku" - informuje portal.

 

Według Onetu, podkomisja poinformuje też, że - zdaniem jej ekspertów - polski Tu-154M miał być "błędnie naprowadzany przez rosyjskich kontrolerów na lotnisku Siewiernyj".

 

"Rosyjski samolot dwukrotnie nieudanie podchodził do lądowania"

 

Jak podaje portal, na filmie przedstawiony ma być "tor lotu rosyjskiego samolotu Ił-76MD, który na kilkadziesiąt minut przed lądowaniem polskiego samolotu dwukrotnie nieudanie podchodził do lądowania w Smoleńsku, po czym odleciał na lotnisko zapasowe z powodu złych warunków atmosferycznych". "Trajektoria lotu obu samolotów: polskiego i rosyjskiego - według podkomisji - różni się zdecydowanie, co ma świadczyć o świadomym wprowadzeniu w błąd polskich pilotów" - informuje Onet.

 

Podkomisja smoleńska działa w ramach KBWLLP. Liczy 23 członków. Prócz przewodniczącego dr Wacława Berczyńskiego i I wiceprzewodniczącego dr Kazimierza Nowaczyka w prezydium są jeszcze: II wiceszef prof. Wiesław Binienda i sekretarz prof. Jan Obrębski. Ekspertami, współpracującymi z podkomisją są: specjalista medycyny sądowej prof. Michael Baden, badacz wypadków lotniczych Frank Taylor i zespół jego współpracowników, a także b. doradca Władimira Putina Andrej Iłarionow.

 

W ramach podkomisji działają cztery zespoły robocze: konstrukcyjny, którym kieruje prof. Piotr Witakowski, lotniczy, na którego czele stoi Marek Dąbrowski, medyczny, którego szefem jest ppłk Szczepan Cierniak, i prawny, którym kieruje Jacek Kołota.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie