Erdogan: po referendum wrócimy do sprawy przystąpienia do UE

Świat
Erdogan: po referendum wrócimy do sprawy przystąpienia do UE
PAP/EPA/SEDAT SUNA

Po referendum 16 kwietnia w sprawie zmian w konstytucji wzmacniających kompetencje głowy państwa, Turcja wróci do kwestii przystąpienia do Unii Europejskiej - oświadczył w niedzielę w Izmirze na zachodzie kraju turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

W przemówieniu Erdogan po raz kolejny skrytykował Europę, z którą stosunki były w ostatnich tygodniach napięte m.in. na skutek odwołania w niektórych krajach wieców z udziałem przedstawiciel rządu agitujących za zmianą ustroju. W tym kontekście Erdogan zarzucił Niemcom i Holandii praktyki "nazistowskie".

 

- Europa zapłaci za to, co zrobiła. Jak Bóg da, sprawa Unii Europejskiej znajdzie się ponownie na stole po 16 kwietnia - oświadczył prezydent. Nie sprecyzował, w którą stronę jego zdaniem powinna pójść nowa dyskusja o członkostwie Turcji w UE.

 

Wstrzymane negocjacje

 

Negocjacje członkowskie Turcji, otwarte w 2005 roku, są de facto wstrzymane. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ostrzegł w marcu, że przywrócenie kary śmierci uniemożliwi kontynuowanie rozmów o tureckiej akcesji. W niedzielę Erdogan zadeklarował, że jeśli parlament przyjmie odpowiednią ustawę o powrocie do kary głównej, on bez wahania ją podpisze.

 

W listopadzie ubiegłego roku Komisja Europejska oceniła, że Turcja cofnęła się na drodze do spełnienia warunków członkostwa w UE w wielu dziedzinach, jak niezawisłość sądów, poszanowanie dla wolności słowa, mediów i zasad rządów prawa. Raport na temat Turcji był bardzo krytyczny przede wszystkim ze względu na wydarzenia w tym kraju po próbie wojskowego zamachu stanu w lipcu ub. roku.

 

Zapowiedziane na 16 kwietnia referendum będzie dotyczyło zmiany systemu politycznego z parlamentarnego na prezydencki.

 

PAP

 

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze