17-letni obywatel Rosji zatrzymany w związku z ładunkiem wybuchowym w Oslo

Świat
17-letni obywatel Rosji zatrzymany w związku z ładunkiem wybuchowym w Oslo
PAP/EPA/Fredrik Varfjell

Norweska policja poinformowała o unieszkodliwieniu podejrzanego przedmiotu "przypominającego bombę" w ruchliwej dzielnicy centrum Oslo. Doszło do tego w sobotę. Ewakuowano okoliczne bary i restauracje. Zatrzymano podejrzanego 17-letniego obywatela Rosji.

- Policyjni pirotechnicy przeprowadzili kontrolowaną eksplozję w nocy z soboty na niedzielę - głosi opublikowany w niedzielę komunikat policji, według której urządzenie miało "ograniczony potencjał".

 

Ładunek domowej roboty znaleziono w sobotę wieczorem w dzielnicy Gronland niedaleko stacji metra. O jego pozostawienie podejrzewa się 17-letniego obywatela Rosji, który przybył do Norwegii w 2010 roku i ubiega się o azyl. Został on aresztowany.

 

W związku z incydentem podwyższono poziom alertu antyterrorystycznego; zagrożenie atakiem uważa się teraz za "prawdopodobne" - powiedziała szefowa odpowiadającej za bezpieczeństwo wewnętrzne policji specjalnej PST, Marie Benedicte Bjoernland.

 

Dodała, że nie jest jasne, czy 17-latek miał zamiar przeprowadzić atak z użyciem ładunków wybuchowych. Powiedziała, że służby już wcześniej nim się interesowały.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie